Skocz do zawartości

Audiostereo.pl: Audiostereo Forum - Audiostereo.pl


Logo Magazyn
Witamy ponownie, Gość

Relacja z Audio Show 2009 cz. 2

15.11.2009 10:54 | Fr@ntz w Reportaże
 • Nie możesz edytować tego wpisu
Po opuszczeniu Kyriada pognałem do Sobieskiego przez oblepiającą niczym szara i mokra wata mżawkę.

1497329_1.jpg

Pierwsze wrażenie wypadło nader pozytywnie. Nic nie dudni, nic nie ryczy. Czyli albo wywaliło korki, albo nie dowieźli „pralek” Bowersów (Redakcja protesuje, „pralki” grają bardzo ładnie!). Po krótkiej inspekcji okazało się, że to drugie. W galeriach I-III Top HiFi zaprezentowało systemy:

1497329_2.jpg

- podstawkowe kolumny Vienna Acoustics The Kiss ze wzmacniaczem KrelL FBI oraz odtwarzaczem Evolution 505

1497329_3.jpg

- ProAc D28 z elektroniką Coplanda (wzmacniaczem CTA405 i odtwarzaczem CDA825)

1497329_4.jpg

- elektrostaty Martin Logan Vista z elektroniką Musical Fidelity (wzmacniacz + CD) z serii M6i
Wszystkie powyższe zestawienia nie dość, że grały niezwykle muzykalnie, to jeszcze na całkiem akceptowalnych poziomach głośności. Nic nie ryczało, nic nie dudniło. Po prostu nowe oblicze tego dystrybutora, i oby tylko tak dalej.

W Sali Wilanów I salę kinową przygotowało Sony. Pełne zaciemnienie i hostessy w przedsionku tworzyły odpowiedni klimat. Z hi-fi niewiele miało to wspólnego, ale patrząc na zajęte wszystkie krzesła i sporo osób czekających na wygodniejszą miejscówkę wywnioskowałem, że prezentacja miała spore powodzenie.

Wilanów II zajął Trimex z Utopiami III Maestro od Focala, Lyngdorfem i NAD-em, ale akurat w tej sali nie sprzęt i muzyka ze srebrnych krążków była najważniejsza. Z okazji 30-to lecia Focala dystrybutor przygotował dla zwiedzających  atrakcję – występ Władysława Komendarka. Powiem krótko – człowiek demon, który chwilami przypominał Zwierzaka z Mupetów!

1497329_5.jpg

Podobnie jak w zeszłym roku w rogu Hallu 1 przycupnęły pomarańczowe główki Audio Techu z nausznikami Ultrasone. Co prawda słuchawki jak zwykle wyglądały bardzo dobrze, ale z główkami czas nie obszedł się tak łaskawie. Porysowane i poobtłukiwane smutno łypały na mijających je audiomaniaków.

Cieszyński Voice w Belwederze I zaprezentował skromnie wyglądający, ale niezwykle przyjemnie i angażująco grający zestaw składający się z niedużych podłogówek Triangle Magellan Cello SW2 podłączonych do elektroniki Primare’a (Pre30 +A32 i CD31). Niestety nie dane mi było posłuchac toru analogowego (phonostage Audiomat Phono 1.6, gramofon Pro-Ject X-Tension, wkładka gramofonowa Palo Santos Presentation), a tegoroczna wystawa pokazała, że czarne krążki odtwarzane w odpowiednio skonfigurowanym systemie potrafią zawstydzić niejedno cyfrowe źródło wysokiej klasy.

W Belwederze II firma DSV powróciła na Audio Show z elektronika Pioniera. Niestety, to co można było zobaczyć i usłyszeć na parterze nie wróżyło dobrze na przyszłość. Zestawy ustawione zgodnie z „normami” sklepów wielkopowierzchniowych typu Media Markt czy Saturn nie mają na takich wystawach jak Audio Show racji bytu. Oczywiście ustawiać sobie można, tylko w takim razie niech to nie gra, bo i tak nie zagra. A po co psuć sobie opinię?

Na półpiętrze w Arkadii I C4i Consultants for Industry prowadziła warsztaty i prezentacje procesorów wideo i konwerterów sygnałów TV One, co pozwoliłem sobie ominąć, gdyż tuż za ścianą (w Arkadii II i III) Audio Center Poland prezentował dwa świetne systemy:

System I
- odtwarzacz SACD: Luxman D-08
- wzmacniacz zintegrowany: Luxman SQ-38u
- kolumny: Monitor Audio Platinum PL200
- okablowanie: Wireworld Platinum

System II
- odtwarzacz SACD: Arcam CD-37
- przedwzmacniacz/procesor AV: Arcam AV888
- końcówka mocy: Arcam P777
- kolumny: Monitor Audio Rx8
- okablowanie: Chord Solistce

Miałem okazję posłuchać tego pierwszego i coś czuję w kościach, że lampowa integra Luxmana mogłaby na dłużej zagościć w moim systemie.

W Arkadii IV-V Audio System zasadził mroczne i złowrogo łypiące na słuchaczy złoconymi wylotami bass refleksów czarne „cebule” MBLa (model 101E Mk2) wspierane przez firmową elektronikę w postaci katafalkowatych monobloków 9008A, pre 6010D i dzielonego źródła 1521A/1511E. Pierwsze, co rzuca się w uszy przy odsłuchach kolumn omnipolarnych, to diametralnie różne od konwencjonalnych konstrukcji kreowanie przestrzeni. Pomimo niezbyt dużego pomieszczenia i niezbyt szerokiej bazy dźwięk nie ulegał ściśnięciu, lecz swobodnie wykraczał poza przyziemne ograniczenia. Musze przyznać, że tegoroczna prezentacja zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu od zeszłorocznej. Czyżby zmiana kyriadowej Etiudy na pomieszczenie w Sobieskim tak zadziałała?

Ponieważ zbliżało się południe i tradycyjnie spotkaliśmy się pod portretem hotelowego patrona, była chwila przerwy na pogaduchy i wymianę pierwszych wrażeń. Kilka błyśnięć flesza i czas w drogę. Całe szczęście nadjechała właśnie winda i w komfortowych warunkach (bez zadyszki) znaleźliśmy się większą grupą na 7 piętrze. Niestety tu czekało mnie lekkie rozczarowanie. Na pomysł rozpoczęcia od górnych kondygnacji wpadłem widocznie nie tylko ja, bo pokoje wystawowe przeżywały permanentne oblężenie.

W pokoju 701 udało mi się tylko rzucić okiem nad głowami pozostałych słuchaczy na elektronikę Raysonika (czy ja już gdzieś takiego wzornictwa nie widziałem? Oczywiście – Ayon!) i dipole SensusAudio. Lowther Klub prezentował  Lowthery z elektroniką Amparo/Kustagon :odtwarzacz Perun CDP No.1 i triodowym wzmacniaczem Perun Set No 1. Przygodę z siódmym piętrem zakończyłem w pokoju 715, gdzie Nautilus Hi-End z dumą prezentował elektronikę austriackiego Ayona (CD-5, pre Polaris i monobloków Vulcan) napędzającą zgrabne i niezwykle kompaktowych jak na tuby rozmiarów Avantgarde Acoustic Uno Nano.

Piętro niżej grał zestaw Regi - CD Apollo, wzmacniacz Brio3 oraz zaskakująco małe podłogówki RS3. Całość kosztowała mniej niż niejeden przewód sieciowy, za to klasą brzmienia zawstydzała wielokrotnie droższą konkurencję. Sądząc z opinii zwiedzających i z tego, co można już wyczytać w internecie, w.w. system może sporo namieszać na rynku  budżetowego hi-fi. Jeśli ktoś zaczyna przygodę z dobrym dźwiękiem, to zakup systemu Regi dostarczy mu wiele radości bez zbytniego drenażu kieszeni.

Kolejną ciekawostką był powrót „na salony” legendy lampowego podziemia - Andrzeja Markówa. Tym razem pod barwami Marków’s Teamu. W pokoju 608 grały budzące respekt kolumny Altec napędzane integrą Lorelei wymiennie z pre Absolutor i lampową końcówką mocy, źródłem był któryś ze starszych wyższych modeli Sony. O ile jakość dźwięku był na akceptowalnym poziomie, o tyle to, co padło z ust jednego z wystawców, nigdy moim zdaniem paść nie powinno. Moje zdziwienie wzbudził sam sposób prezentacji – zamawiane przez słuchaczy utwory były odtwarzane nie w całości, lecz po maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Kiedy jeden ze zainteresowanych zaprotestował (właśnie jego płyta w ekspresowym tempie opuściła odtwarzacz), wystawca z powagą stwierdził „Państwo wybaczą, ale spotkaliśmy się tutaj nie po to, żeby słuchać muzyki, lecz żeby delektować się dźwiękami”. Po takim expose wyszedłem. Szkoda nerwów.

Zeta1.jpg Zeta2.jpg

No i dochodzimy do jednej z bardziej kontrowersyjnych prezentacji. W pokoju 607 debiutowała TR Studio z monstrualnymi przypominającymi przekrojone cebule dymki kolumnami Zeta Zero. Te wykonane z masy drzewnej niemalże 90 kilogramowe monstra oparte na potrójnej (średnio-wysokotonowej) wstędze (drobne 40 kg), kevlarowym nisko-średniotonowcu i aluminiowym ultra-niskotonowym driverze potrafiły zdrowo zatrząść hotelowym pokojem. Co prawda musiałem do tych „cebulek” robić kilka podejść, bo a to dziki „tłum kłębił się i wyciągał ręce”, a to puszczany repertuar tak dalece odbiegał od moich preferencji, że po prostu nie chciałem się męczyć słuchając czegoś, czego nie lubię. Całe szczęście w okolicach godz.19-ej korytarze zaczęły pustoszeć, zniknęła nerwowość i mogłem w spokoju zalec na bardzo niskiej (ale wygodnej) sofie i posłuchać. Załapałem się akurat na zapisany na DVD koncert „Black Symphony” Within Temptation. Szczególnie do gustu przypadły mi  znane niemalże na pamięć duety Sharon den Adel z Keithem Caputo ("What Have You Done") i Anneke van Giersbergen („Somewhere”). Poziom głośności niebezpiecznie zbliżał się do tego, co określamy mianem live i co można usłyszeć (oraz poczuć) na własnym ciele, ale prawdę powiedziawszy takiej muzyki należy słuchać głośno. Dynamika po prostu urywała głowę a klarowność i czystość dźwięku była wprost niespotykana, jeśli weźmiemy pod uwagę, czym te monstra były napędzane. Otóż tych którzy spodziewają się kilowatowych monobloków i horrendalnie drogiej elektroniki muszę rozczarować. Otóż Pan Tomasz postawił „wszystkie żetony” na odtwarzacz Marantz   DV7001  ustawiony  w  funkcję  „Pure Stereo” z częstotliwością samplingu 196  kHz, spięty własnej produkcji (TR Studio, nie Maranta) 30 cm łączówkami z niemodyfikowanym wzmacniaczem Sony TA-N55ES. Kable głośnikowe również były wykonane przez TR Studio, a grubość żyły wynosiła 8 mm2. Przy cenie kolumn w okolicy 50 000 pln wydaje się to mezaliansem, jednak całość potrafiła stworzyć bardzo przekonujący spektakl. Część zwiedzających mogła się zastanawiać, po co prezentować materiał wizyjny za pomocą projektora (na ekranie) przy jedynie dwukanałowym dźwięku, ale dla większości audiofili liczy się stereo, a filmy są tylko dodatkiem do posiadanego zestawu. Poza tym, z kinem domowym jest jak ze świnką morską: ani to świnka, ani morska. Po prostu zdecydowanie łatwiej ustawić dobry zestaw stereofoniczny i z niego uzyskać trójwymiarową scenę niż byle gdzie upchnąć 5 czy 7 kolumn do kina domowego. Generalnie rzecz ujmując, szóste piętro „moc miało w herbie”.

APS1.jpg APS2.jpg

Po Altecach i Zetach nie spodziewałem się już niczego większego. Pokoje w Sobieskim do największych nie należą, a próby wciśnięcia w nie kolumn przypominających gdańskie szafy nieraz już kończyło się fatalnie. Przekraczając próg pokoju APS Spanily wiedziałem, czego mogę się mniej więcej spodziewać. Aeony od dawna cieszą się dobra opinią wśród dźwiękowców i muzyków nie tylko w Polsce, ale i za granicą. DAC Weiss Minerva/DAC 1 MkII też należy do czołówki. Jednak z pokoju zobaczyłem też subwoofery! Dwa, zbudowane na 15 calowych przetwornikach firmy TAD i napędzane 1000W (tutaj również nie ma pomyłki – chodzi o 1KW) końcówkami IcePower pracującymi w klasie D. Patrząc na te ledwo mieszczące się w hotelowym pokoju monstra można było spodziewać się wszystkiego, tylko nie tego, co usłyszałem. Zaskoczenie! Diabelnie szybki, bezlitośnie smagający po trzewiach bas nawet na milimetr nie pozwalał sobie na poluzowanie. IcePowery trzymały TAD-y krótko przy pysku, dzięki czemu niezależnie od poziomu głośności nic się nie wzbudzało, dudniło czy powodowało innych anomalii. Na pochwałę zasługuje również adaptacja akustyczna w postaci składanych parawanów – izolacja od potencjalnie brzęczącego okna na pewno wyszła prezentacji na dobre. Gdyby nie mało akceptowalny wygląd subów (bo same Aeony wyglądają przepięknie) można by w ciemno polecać taki zestawy miłośnikom neutralnego, ale pozbawionego kliniczności dźwięku. W rogu pokoju oczy zwiedzających cieszyły filigranowe Io w kolorze cukierkowego różu. Jeśli macie córki w będące okresie fascynacji Barbie, to gorąco zachęcam do zakupu takich monitorów zamiast rzężącego boomboxa z hipermarketu.

Zwiedzanie 6 piętra zakończyłem w pokoju Baltlaba, gdzie pooglądać i posłuchać można było znanej już wcześniej trzeciej inkarnacji wzmacniacza Epoca, napędzającej pokaźnych rozmiarów monitory Mundial Rapidus. Jak co roku, brzmienie było na dobrym poziomie, ale żeby napisać coś więcej, trzeba było by poświęcić im zdecydowanie więcej czasu i uwagi, niż pozwalały na to wystawowe ramy. Po prostu było to porządne HiFi, które ma szansę nie znudzić się nabywcy po miesiącu czy dwóch od zakupu.

Ups. Jeszcze małe erratum. Przewodnik milczy w tej sprawie jak zaklęty, ale po pierwsze mam zdjęcia, a po drugie w tej „fatamorganie” nie uczestniczyłem jako jedyny słuchacz. Mniejsza z tym. Pod amerykańską flagą w półokręgu stały kolumny Zale z zewnętrznymi modułami wysokotonowymi. Za amplifikację odpowiedzialna była dzielona konstrukcja (pre + monobloki) Manley, a źródłem był AMR CD-77. Sądząc po markach (przynajmniej jeśli chodzi o elektronikę) można sądzić, że tajemniczym wystawcą było Moje Audio, ale wyniki małego grzebactwa internetowego wskazują na firmę Zale Vox Hi-Fi zza „wielkiej wody”. Niestety miałem pecha i przez kilka minut udało mi się jedynie posłuchać szumów, pyknięci i trzasków wynikających z konieczności przepięcia kolumn i „restartu” systemu. Szkoda, bo kolumny wyglądały intrygująco.

Piętro niżej pierwsze kroki skierowałem do pokoju Audio Forte gdzie „dyżurne” Totemy dzielnie dawały sobie radę z elektroniką kanadyjskiego Sim Audio, pomimo sadystycznego podczepienia do nich morderczego balastu w postaci kabli MITa. Niestety, chyba przez ostatni rok „coś we mnie pękło”, bo trudno mi obecnie zaakceptować nadmuchany bas z tak małych skrzynek. Na pewno jest to efektowne, ale równie na pewno nie jest naturalne. Nie moja bajka i tyle.

Dużo lepiej elektronika Sim Audio zaprezentowała się z kolumnami Equilibrium w „czerwonym” pokoju oflagowanym logo Enerra. Bas był zdecydowanie bardziej naturalny i lepiej korespondował z wielkością kolumn.

U sąsiadów (Audio Consulting) kompaktowych rozmiarów elektronika Isem Audio składająca się z transportu CD Ego phase1, pre/DACa QuarQ2 i końcówki mocy Quovalis 2 napędzała zgrabne podłogówki Audioplan Kontrast V. O kablach z wielgachnymi puchami, listwach zasilających przypominających miny przeciwczołgowe i innych magicznych akcesoriach pozwolę sobie się nie rozwodzić.

W pokojach MJ Audio Lab oprócz elektroniki Brystona i PMC (obie marki radzą sobie zarówno na rynku Hi-Fi jak i Pro) mieliśmy okazję poznać parę nowości. Pierwsza to Airfonix - systemy bezprzewodowej transmisji nieskompresowanego dźwięku (24bit/48kHz). Wygląda toto lekko pająkowato, ale jeśli nie mamy możliwości pociągnięcia w danym pomieszczeniu kabli głośnikowych to warto sprawdzić, jak takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce. Drugim novum były amerykańskie kolumny typu open baffle marki Emerald Physics. Ich brzmienie można z grubsza określić jako bardzo koherentne i homogeniczne, lecz warto od razu zaznaczyć, że kupując je dostajemy oprócz nich jeszcze Behringera DCX2496. Jeśli sprzedawca nie zapewni nam profesjonalnej kalibracji w docelowym pomieszczeniu, to możemy obudzić się z ręką w nocniku mając kolumny o wielkich możliwościach i świadomość, że nie potrafimy w pełni wykorzystać drzemiącego w nich potencjału. Całe szczęście na Audio Show potencjał został wykorzystany i z elektroniką Conrada Johnsona zagrało to na prawdę dobrze.

W pokoju 507 wspólnymi siłami Albedo/Audio Connect i HiEnd Studio udało się stworzyć pięknie świecący (i wcale nie gorzej grający) zestaw grający. Nowy model Albedo Metamorphosis, premiera duńskich kolumn Horning Hybryd Eufroditte MkIII i elektronika Art Audio mogły się podobać (i z tego co słyszałem od zwiedzających, podobały się).

We wspólnym pokoju Audiopunkt i Intrada prezentowały elektronikę Cyruss’a, Nagry i Avida (z gramofonem Diva II SP włącznie) z kolumnami PMC.

Na piątym piętrze zostało jeszcze do opisania (i pokazania) Ansae. Tak jak zwykle sprzęt grający (oczywiście z pominięciem kolumn ART Loudspeakers) ustawiony był do słuchaczy plecami, ale charakterystyczny kolor lakierowanych boków wskazywał na coś z oferty japońskiego Triode Corporatoon (TRI). Również tak jak zwykle grało dobrze i to by było praktycznie na tyle, gdyby nie jeden szczegół. Ansae był chyba jedynym wystawcą, który z taka skrupulatnością przestrzegał harmonogramu wietrzenia pokoju wystawowego. Może było to i o drobinę uciążliwe dla zwiedzających, ale za to komfort odsłuchu w świeżo wywietrzonym pokoju stawał się wystarczającą nagrodą.

Piętro niżej w Akkusie oprócz gotowych produktów (kolumny V1 iV3) można było zobaczyć przedstawicieli coraz prężniej rozwijającej się linii głośników przeznaczonych do montażu sufitowego i wściennego (nie napiszę, że naściennego, bo najpierw trzeba wykuć w ścianie odpowiednią dziurę a potem umieścić w niej kasetę z przetwornikami).

W łódzkim Audiofaście do gustu bardzo przypadł mi grający niezwykle ciepłym i angażującym dźwiękiem zestaw kolumn Vandersteen Audio z elektroniką Ayre (wsio okablowane Synergistic Research). Również stolik, na którym zostało posadowiona elektronika, przekonywał do siebie skromnym designem i prostym projektem, mogącym być wzorem dla domorosłych majsterkowiczów.

W Chillout Studio grały pokaźnych rozmiarów Xaviany XC Mediterranea podpięte do elektroniki włoskiego Blacknote’a (cyfrowy wzmacniacz  DSA 150 z gramofonem Goldenote Bellavista Signature, firmowym ramieniem Betania i wkładką Baldinotti oraz firmowym phonostagem Pamphili). Wreszcie udało mi się trafić na grający gramofon! Połączenie cyfrowego wzmacniacza z tą „archaiczną” technologią dało wielce ciekawy efekt. W ciągu ostatniego roku miałem okazję zaznajomić się z produktami Blacknote’a i muszę przyznać, że pomimo zastosowanej technologii ostatnią rzeczą jaka można powiedzieć o ich dźwięku jest to, że brzmi cyfrowo.

No i doszliśmy do „rodzynka” wystawy. Po raz kolejny wchodząc do pomieszczeń Decibela z elektronika Naima miałem nieodparte (i niezbyt przyjemne) uczucie przekraczania progu domu pogrzebowego. Nie wiem skąd dystrybutor wziął dekoratora wnętrz, ale albo ten ktoś ma mocno kontrowersyjne poczucie estetyki, albo jest w rodzinie dostawca kwiatów z Powązek. Dość jednak wynurzeń natury estetycznej. Czas skupić się na daniu głównym, czyli co i jak grało. A grało Naimowskie all-in-one czyli UNITI (11 kzł) ze Spendorami A6 (10 kzł). Niestety dźwięk był dziwnie odchudzony i daleki od tego, co zwykło określać się brytyjską szkołą brzmienia. Riverside zabrzmiało piskliwie i nieprzyjemnie i gdybym nie znał ich płyt mógłbym długo zastanawiać się, co to za kapela. Znacznie lepiej było w drugim pomieszczeniu, gdzie premierowe kolumny Naim Ovato napędzała już pełnowymiarowa „wieża” z  pierwszym w historii firmy DAC-em na szczycie. Jak widać, w przypadku Naima sprawdziła się stara prawda, że jak coś jest do wszystkiego, to albo jest to szwajcarski scyzoryk, albo jest do, powiedzmy, niczego.

Opuszczając naimowski „przedsionek krainy wiecznych łowów” zacząłem odczuwać dziwne wibracje, które swoje źródło miały w pobliskim pokoju 402. W rogach niewielkiego pokoju postawiono 4 drożne aktywne kolumny ME Geithain a na ławie między nimi rozsiadła się lampowa elektronika T+A (pre V-series P10MK i odtwarzacz SACD D10MK). To co ci „germańscy oprawcy” wyczyniali to się za przeproszeniem w głowie nie mieści. Niczym nie skrępowana pierwotna moc pomiatała słuchaczami jak szmacianymi kukiełkami. Bezlitosna dynamika niczym młot Thora miażdżyła kruche jak faworki dusze niewiernych śmiejących wątpić w nieomylność i „hajendowość” Pana. Sięgający najgłębszych czeluści Hadesu bas kruszył od lat budowane stereotypy o braku możliwości dobrego grania z dużych kolumn w małym pomieszczeniu. Nie było czasu na wytchnienie – kazy utwór przypominał szaloną jazdę rollercoasterem. Mam tylko jedno „ale” – otóż podejrzewam, że nawet Poznańskie Słowiki na kolumnach Geithaina mogły by zabrzmieć jak Rammstein. I jeszcze jedno. Jeśli komuś będzie brakowało basu dostarczanego przez 15 calowe woofery Geithanów, firma przewidziała „mały” upgrade w postaci dodatkowej sekcji basowej Basis5K.

Z tak sympatycznym towarzystwem miał przyjemność sąsiadować debiutant na krajowym rynku audio, firma Audio Solutions. Premiera podłogówek Quasarus przypadła w bardzo dobrym dla producenta okresie. Bezpośredni konkurent (Tethys II łódzkiej Audio Academy) nie jest już produkowany (ze względu na zaprzestanie produkcji przetworników) i Quasarusy idealnie mogą wypełnić tę lukę. Wykorzystane w w.w. kolumnach przetworniki na pierwszy rzut oka wyglądają na wytwory któregoś ze skandynawskich producentów, jednak podczas rozmowy z konstruktorem dowiedziałem się, że pochodzą od azjatyckiego Ushera, co nie jest powodem do zmartwień. Patrząc na jakość wykonania i z uwaga przysłuchując się wydobywającym się z tych niezwykłej urody skrzynek spokojnie można by sądzić, że cena na poziomie 10-12 kzł nie była by zdzierstwem. I tak by pewnie została skalkulowana, gdyby kolumny pochodziły od któregoś z renomowanych „brandów”. Całe szczęście jest to krajowy wyrób, więc wystarczyło 6,5 kzł. Kolumny podpięte pod Baltlaba Epocę III i CD Yamahy (bodajże z serii 2000) tworzyły bardzo smakowitą mieszankę gorącej i nasyconej średnicy, gładkich i krystalicznie czystych wysokich tonów o delikatnie zaokrąglonych skrajach, oraz o plastycznym i muzykalnym basie dopełniającym całości.

W Mediamie, od którego rozpocząłem zwiedzanie trzeciego piętra było dziwnie. Zwiedzający i wystawcy kładli nacisk głównie na informację słowną, pozwalając zestawowi złożonemu z dwóch gramofonów, dzielonej elektroniki i niedużych podłogówek Ancien Audio stanowić niejako tło do prowadzonych rozmów. Zresztą oprócz wystawionych na widoku gramofonów lampowa amplifikacja skromnie przycupnęła pod hotelowym stolikiem i starała się jak najmniej rzucać się w oczy.

Dobre Brzmienie tym razem pojawiło się z elektronika Audioneta (odtwarzaczem VIP G3, PRE 1G3 i AMPI V2) oraz modułowymi (sat + sub) kolumnami Evolution 3 przygotowanymi przez Metropolis by Zoller HiFi Design. Było szybko, konkretnie i dynamicznie, ale musiałbym znacznie dłużej „pobawić” się z w.w. zestawem, aby stwierdzić, czy takie brzmienie na dłuższą metę nie jest jednak zbyt męczące. W każdym bądź razie klasy nie można mu było odmówić.

Zdecydowanie bardziej stonowany i wyważony przepis na brzmienia miał zestaw składający się ze słusznych rozmiarów monitorów Haberth SuperHL5 i elektroniki Cary (lampowa integra + CD) czerpiącej czysty jak górski strumień prąd wprost z kondycjonera PS Audio.

Z również lampową amplifikacją Cary (ale tym razem już dzieloną) i odtwarzaczem MBL-a  grały w sąsiednim pokoju Avalony. O ile bodajże w zeszłym roku ich brzmienie delikatnie mówiąc nie powaliło mnie na kolana, to tym razem było, mówiąc krótko, całkiem dobrze.  Słychać było klasę kolumn oraz to, że ktoś popracował nad grającym zestawem jako całością.

Przesiadka na system grający złożony z odtwarzaczo-serwera Blacknote DSS30Tube, amplifikacji Manleya i kolumn Harpia Acoustics z serii Golden Age o nazwie "300B Grande" okazała się być dla mnie dość sporym wyzwaniem. Charakter Avalonów i Harpii (o designie na wszelki wypadek nic nie napiszę) był tak diametralnie różny, że ostatecznie dałem sobie spokój z bardziej wnikliwą analizą i podążyłem dalej.

Ukojeniem mojego zmysłu estetyki okazały się za to przecudnej urody i niekonwencjonalnego projektu wzorniczego nieduże duńskie podłogówki Davone Audio.
Niestety, wyglądające jak logo gwiezdnej floty maluszki, oparte na dwudrożnym coaxialu, swoje niewielkie gabaryty starały się za wszelką cenę zrekompensować dużym dźwiękiem i  niezbyt im to wychodziło. A szkoda. Bo nawet niewielki dźwięk z tych niewielkich koniec końców kolumn mógł się okazać strzałem w dziesiątkę dla posiadaczy niewielkich pomieszczeń odsłuchowych, którzy cenią sobie dobrze brzmienie, piękną stolarkę (obudowy klejone są z 16 warstw drewna) i niekonwencjonalny design.

Całe szczęście grające nieopodal Audio Physic Cardeas z elektroniką Cary + MBL (bliźniaczą do tej opisywanej dwa akapity wyżej z Avalonami) nikogo oszukać się nie starały. Grały tak jak wyglądały, a że wyglądały całkiem zacnie, to i dźwięk z nich się wydobywający był wysokiej próby.

Nadszedł czas na powrót na rodzime podwórko. Audio Academy Phoebe III, które już teraz możemy uznać za hit sezonu zostały odpowiednio dopieszczone poprzez wzmacniacz Marton i odtwarzacz Bladelius, czyli elektronikę ze zdecydowanie wyższej półki niż ta, z jaką pewnie przyjdzie im grać u większości nabywców.  Brzmienie było zaskakująco dynamiczne i klarowne jak na taj niedrogie (2,8 kzł) podłogówki, jednak jeśli ktoś postanowi zaoszczędzić kupując je zamiast droższych (i już praktycznie niedostępnych) Tethysów, może się zawieść. To inna półka cenowa i inna bajka, więc w cichości serca liczę, że środki uzyskane ze sprzedaży tego modelu posłużą producentowi do zaprojektowania i budowy następcy Tethysów.

Po drugiej stronie korytarza rozgościł się Audiotech z A.D.A.M.-ami napędzanymi użyczoną przez Esoteric HiFi elektronika Luxmana. Niestety repertuar, którym na siłę próbował uszczęśliwić zwiedzających wystawca (muzyka najbardziej przypominała brygadę tyrolskich krasnali podśpiewujących pieśni defiladowe) skutecznie zniechęcił mnie do dłuższego odsłuchu.

Pod nic nie mówiącą mi nazwą dystrybutora „300B Systemy High End” kryła się prawdziwa uczta melomana-audiofila. Zestawowi złożonemu m.in. ze wzmacniacza lampowego CYMER by ELSON SILVA 300B, gramofonu Thorens TD550 i kolumn tubowych WHT PR 1 wtórował (na żywo!!) gitarzysta Paweł Ścierański. Powiem jedno – chcę więcej! Czuć było zarówno radość grania, jak i słuchania. Nogi same przytupywały, a zgromadzona w niewielkim pokoiku publiczność najchętniej dziadziała by tam co najmniej do poniedziałku.

I jeszcze jedna wizyta w pokoju zajętym przez Audio System, gdzie można było posłuchać najmniejszych i najtańszych kolumn WLMa – Stella. Opisując w skrócie to, co wyczyniały te maluchy przychodzi mi na myśl jedno określenie: „mały, ale wariat”. Część zwiedzających po kilku uderzeniach zadziwiająco dobrze rozciągniętego, a przy tym zwartego basu rozpoczynała inspekcje wszystkich zakamarków w celu namierzenia odpowiedzialnego za basowe pomruki suba. Stelle napędzała lampowa integra, a źródłem był zwykły Pecet – coraz częściej spotykany element toru audio.

Drugie piętro przywitało mnie Magnepanami i elektroniką Jeff Rowland Design Group. Całkiem miłe powitanie, nie powiem. Dźwięk, chociaż zauważalnie odchudzony, miał w sobie „to coś”, co pozwala z przyjemnością obcować z muzyką, pomimo ograniczeń zestawu ja reprodukującego.

Polpak w swoich dwóch systemach znów postawił na stereo i czasy, kiedy tanie kino domowe Kody dudnieniem odstraszało zwiedzających możemy przekreślić gruba kreską. Teraz nie dość, że w stereo, to na dodatek jeszcze lampowo (i niedrogo). Czyli wysokiej jakości azjatycka budżetówka, ale proszę uznać to za komplement, a nie określenie pejoratywne.

Skoro wspomniałem już o kinie domowym, to czymże by ono było bez porządnych ekranów. A takie na AS również były pokazywane. Białe, szare, do wyboru do koloru. Oprócz ekranów, o atrakcje multimedialne zadbała firma Strefa HDtv.vom.pl umożliwiając chętnym spróbowania szczęścia w grze Gitar Hero.

CDN
Marcin Olszewski


29 komentarzy


Redaktor
15.11.2009 11:55
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497330_3.jpg
 • 1497330_2.jpg
 • 1497330_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 11:56
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497333_3.jpg
 • 1497333_2.jpg
 • 1497333_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 12:00
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497339_3.jpg
 • 1497339_2.jpg
 • 1497339_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 12:04
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497343_3.jpg
 • 1497343_2.jpg
 • 1497343_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 12:05
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497344_3.jpg
 • 1497344_2.jpg
 • 1497344_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 12:11
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497347_3.jpg
 • 1497347_2.jpg
 • 1497347_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 12:13
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497351_2.jpg
 • 1497351_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 12:15
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497353_3.jpg
 • 1497353_2.jpg
 • 1497353_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 12:16
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497357_3.jpg
 • 1497357_2.jpg
 • 1497357_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 12:17
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497358_3.jpg
 • 1497358_2.jpg
 • 1497358_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 12:18
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497361_3.jpg
 • 1497361_2.jpg
 • 1497361_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 12:20
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497362_3.jpg
 • 1497362_2.jpg
 • 1497362_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 12:21
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497363_3.jpg
 • 1497363_2.jpg
 • 1497363_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 12:22
Foty Sobieski:

Załączone miniatury

 • 1497365_2.jpg
 • 1497365_1.jpg
 • Zgłoś
mała autokorekta: Audio Physic Cardeas co prawda grały z elektroniką Cary, ale nie bliźniacza do tej z Avalonami, tylko podobną lub jak kto woli niemalże bliźniaczą ;-) Avalony były zasilane monoblokami CAD 211 a Audio Physici monoblokami CAD 805 Anniversary Edition.
 • Zgłoś
pozwolę sobie jeszcze na zamieszczenie zdjęcia "all in one"(Uniti) NAIMa, które choć jak napisałem na wystawie zagrało, a raczej nie zagrało na oczekiwanym poziomie to wydaje się ciekawą propozycją dla osób ceniących kompaktowe rozmiary i wysoką funkcjonalność.

Załączone miniatury

 • 1497569_1.jpg
 • Zgłoś
Przeczytałem obydwa teksty i tak się zastanawiam.
Czy jest to dziennikarska relacja z Audio Show czy też luźne i osobiste impresje jednego z odwiedzających?
 • Zgłoś

Redaktor
15.11.2009 22:43
Coś, co określiłbym jako osobistą (a zatem nieskażoną komercyjnym spojrzeniem, o którym tyle się wokół mówi) relację jednego z forumowiczów, ozdobioną przy tym dużą porcją fotografii. Ponieważ sam nie mogłem być w tym roku na AS, nie mogłem przygotować własnej osobistej relacji. Poprosiłem zatem jednego z kolegów-forumowiczów (który niekiedy pisze również recenzje na AS), aby opisał wystawę z własnej perspektywy, innym ku przyjemności i nauce.
 • Zgłoś
Pięknie, pięknie podoba mi się chociaż trochę zbyt zachowawczo jeśli chodzi o opis wrażeń (dźwiękowych).

Z mojej strony wielkie podziękowania za zdjęcia.
 • Zgłoś
Dzięki :) Miła relacja.
 • Zgłoś

andrea29
15.11.2009 23:15
Eech, piękna ta fotorelacja... :)
(Dziś rano oglądałem sobie /z wielką przyjemnością/ swoje fotki z wystawy. Jakoś za mało ich porobiłem :) Ale liczyłem i wiedziałem, że ktoś to nadrobi... :), ja latałem gdzie się dało wejść i słuchałem :) W niedzielę tłoku w Sobieskim nie zauważyłem (byłem cały dzień do wieczora).
Można było focić, ale jakoś szkoda mi było w tym roku na to czasu.

Nie mniej Fr@ntz: dzięki za PIĘKNE foty ! :)
* * *
I tylko taką mam uwagę: "...a grubość żyły wynosiła 8 mm2.". Albo grubość żył, wtedy w [mm], albo przekrój żył... [mm2].
 • Zgłoś

andrea29
15.11.2009 23:17
Mundial... to był jakoś dawno ;)

SUNDIAL: Rapidus.
 • Zgłoś

modrzew47
15.11.2009 23:22
Za firmą ZALE stoi rzeczywiście producent....z nad wody może nie tak wielkiej.Jak sobie skojarzycie to VOX-HI FI był ze Szczecina.Miałem okazje słuchać tych kolumn w mieszkaniu mojego kolegi.
Bez zachwytu ale i bez jakiegoś rozczarowania.
 • Zgłoś

andrea29
15.11.2009 23:25
Zale Vox Hi Fi... jeden z IMHO najfajniejszych dźwiękowo systemów tegorocznej wystawy.
To tam zakończyłem swoją tegoroczną obecność i z żalem (oraz trochę złością - ale szczęśliwy :) wyszedłem z pokoju:

AUDIO CLUB, Konstantynów Łódzki, tel.: 48/42 211 55 88, p. Janusz S.

Wracałem tu chyba ze 3 czy 4 razy.

http://zale-voxhifi.eu

(Ww. infa mam z wizytówki.)
 • Zgłoś
Rochu - to są jak najbardziej moje osobiste impresje okołowystawowe. Trudno w ciągu jednego dnia wystawy przygotować wyczerpujący i pozbawiony znamion subiektywności reportaż. Starałem się jak najbardziej obrazowo a zarazem lakonicznie przelać "na papier" to co najmocniej utkwiło mi  w pamięci. Przy okazji nie chciałem zanudzić potencjalnego czytelnika, chociaż po skończeniu pisania miałem pewne obawy co do objętości części tekstowej relacji (9 stron verdany 10-ki).

Xniwax - niestety ilość systemów, różnorodność odtwarzanego w danym momencie repertuaru, czy nieprzewidywalność samych warunków odsłuchowych wykluczała (moim zdaniem) w miarę rzetelny opis niuansów brzmieniowych poszczególnych konfiguracji. Jeśli na każdy "pokój" mógłbym przeznaczyć przynajmniej po pół godziny z pewnością byłbym bardziej wylewny. Jednak drobne ograniczenia czasowe (np. doba ma tylko 24h a wystawa w sobotę była czynna "jedynie" 10h ;-) ) wymusiły dość karkołomne tempo tego audiofilsko-fotograficznego maratonu.
 • Zgłoś

andrea29
15.11.2009 23:30
Ad. malutkich Totemów w pokoju Audio Forte - miałem podobne wrzenia.
Kto kupuje /czy tam ma(prócz sklepu)/ taką elektronikę i takie malutkie kolumny ?
To już lepiej do małego pokoju np. zestaw REGI albo Block' + SWANS'y.
No i te kable MITa z puszką niemal jak te kolumienki...
No nie wiem. Ja jakiś niedzisiejszy jestem i za modą nie nadążam :)
 • Zgłoś
Zastanawiam sie dlaczego z elektroniką Reymio juz drugi rok zestawia się głośniki koszmarki ani to gra ani wygląda.
 • Zgłoś

michal stabro
16.11.2009 14:53
bardzo dziekuje autorowi
nie bylo mi dane byc na wstawie
chetnie sobie poczytalem


mam pytanie
a jak gral proac z coplandem ?
widze na zdjeciu , a nie wyczytalem
pozdr
 • Zgłoś
michal stabro - kiedy byłem w pokoju Audio Klanu Copland z Proacami grał bardzo sympatycznie, muzykalnie i co najważniejsze nie za głośno. Niestety później podobno to się zmieniło i część zwiedzających z którymi miałem okazję rozmawiać narzekała na mało cywilizowane poziomy głośności
 • Zgłoś
Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zarejestruj się lub zaloguj.
Jeśli posiadasz już konto na Facebooku, możesz się zalogować bez rejestracji ( logowanie przez Facebook).Zobacz też

Rega RP-1

Xavian Primissima wersja 2

Wzmacniacz zintegrowany Hegel H100

Audinst HUD-Mini

Peachtree Audio Deepblue2

Wyszukaj Artykuł

Przystępując do Klubu zyskujesz:

 • Dostęp do dodatkowych artykułów i testów sprzętu
 • Promowanie zamieszczonych ogłoszeń sprzedaży lub kupna
 • Zniżki na zakupy w sklepach partnerskich
 • Kartę członkowską Klubu
 • Możliwość udziału w cyklicznych spotkaniach klubowiczów:
  • spotkania ze specjalistami z branży audio
  • spotkania z innymi audiofilami
  • darmowy catering
 • Przypisanie do grupy "Klubowicz" na forum, a co za tym idzie:
  • większą skrzynkę na wiadomości PW
  • możliwość edycji własnych postów przez 30 minut od publikacji
  • większe limity na umieszczane załączniki
  • większe limity w zakładce Galeria
  • większe limity w zakładce Blogi
  • możliwość tworzenia blogów prywatnych i tylko dla przyjaciół

Najnowsze komentarze

Klub.AudioStereo.pl - Artykuły, porady, felietony, konkursy, recenzje audio, testy sprzętu i wiele innych ciekawych informacji.
Nasza strona internetowa wykorzystuje cookies (pol.: ciasteczka)

Na naszej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej - więcej o tym w Naszej polityce prywatności. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia.

Akceptuję   Zmiana ustawień