Skocz do zawartości

Audiostereo.pl: Audiostereo Forum - Audiostereo.pl


Logo Magazyn
Witamy ponownie, Gość

Patriotyczne karaoke

27.07.2008 23:11 | audiostereo.pl w Felietony
 • Nie możesz edytować tego wpisu
Dziś nie audio, za to trochę o muzyce popularnej, a najwięcej o nowej tradycji. Otóż podczas spożywania skrzydła kury panierowanego z frytkami wpadła mi w ręce gazeta, udostępniana przez sprytnego restauratora konsumentom kurzych szczątków. Nazwa gazety nieważna, ważny jest artykuł, od którego nie mogłem oderwać osłupiałego wzroku.

Od dłuższego czasu my, warszawiści (Polacy dzielą się, jak wiadomo, na krakauerów i warszawistów), nakłaniani jesteśmy do aktywnego udziału w obchodach rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. Rocznice te obchodzone są coraz bardziej huczne i zaczynam odnosić wrażenie, że komuś coś się pomyliło. Artykuł, który mnie tak zablokował nad kurczakiem, zawierał informacje o tegorocznych obchodach rocznicy likwidacji mojego miasta. Co do mnie, zwykle wystarcza mi cisza i głos syren w godzinę wybuchu powstania. Zawsze myślałem, że tutaj, kurka wodna, nie ma się czym chwalić. Moja rodzina była w tym interesie, czytałem też książki, nie te dla młodzieży. Okazuje się jednak, że imprę ze śpiewem można zrobić ze wszystkiego.

Z gazety zdobytej w fast-foodzie dowiedziałem się najpierw, że w tym roku znowu przewidziano rozrywkę w postaci inscenizacji akcji powstańczych, w tym budowania barykady. Dzielni harcerze ze śpiewem na ustach będą barykadować i strzelać ślepakami. Niestety, powiedzmy sobie raz a dobrze: żadna inscenizacja, której uczestnicy wyjdą żywi, nie będzie uczciwa. Zgodnie z prawdą historyczną powinno się ich potem wszystkich zabić, a następnie ludność cywilna pod lufami esesmannów powinna rozbierać na powrót te żałosne barykady. Inscenizacje walk powstańczych w sytuacji, kiedy wiadomo, jak się one skończyły, jest niczym innym, jak zabawą dzieci na cmentarzu. Ja jestem dorosły, mnie się to ma prawo nie podobać.

„Obchody rocznicy Powstania rozpoczną się od mocnego uderzenia” – pisze gazeta. Ciekawe jak mocnego? Czy równie mocnego, jak uderzenie pocisku z działa kolejowego w budynek Prudentialu (obecnie hotel „Warszawa”)? To był faktycznie huk, warto by powtórzyć. „Koncerty przyciągną młodzież, która dzięki temu zacznie interesować się powstaniem” tłumaczy ktoś z organizatorów, najwidoczniej przekonany, że zwraca się do przygłupów. Otóż młodzież powstaniem się interesuje, i to właśnie w tym stylu, jaki proponuje się nam teraz: bieganie z drewnianym karabinem i terkotanie. Rzeczywiście, prawdziwa lekcja historii, chociaż my z kumplami robiliśmy takie rzeczy raczej po lekcjach, przed ukończeniem 10-go roku życia przeważnie.

Osobiście żenują mnie inscenizacje walk warszawskich. A gdzie inscenizacja spacerów kanałami? Okazuje się, że nie doczytałem, kanały też będą. To cudownie. Blisko mojego domu na Mokotowie jest jeden z wylotów, szkoda tylko, ze wszyscy, którzy tamtędy wyszli, zostali z miejsca zastrzeleni. Tu mała zagwozdka: jakby to zainscenizować ze śpiewem?

„O godzinie 20 na placu Piłsudskiego odbędzie się nietypowe, patriotyczne karaoke” pisze pod podmuchem schizofrenii gazeta. I wali dalej konsekwentnie „Warszawiacy będą mogli zaśpiewać wspólnie powstańcze szlagiery.. .”. Jako przedstawiciel sztuk audio-muzycznych popieram tę inicjatywę. Śpiewów nigdy za wiele. A potem śpiewaków pod ściankę i perkusja wali tratatatata.. . Mam tylko nadzieję, ze jakość dźwięku będzie odpowiednia do tak podniosłej okazji. Przy placu Wolności z kolei nasze osłupiałe warszawskie oczy zobaczą „niecodzienne widowisko teatralne: Hamleta nawiązującego do Powstania Warszawskiego”. Niestety, pożałowano szczegółów, a ja bardzo bym chciał wiedzieć, kto będzie tu za rozpustną matkę (Hitler?), kto za występnego wuja (Stalin?), kto zaś za kołowatego księcia (generał Okulicki?). Kto z uczestników powstania będzie ronił kwiatki, no i komu wleje się trutkę do kanału usznego? To nieładnie, zostawiać nas tak bez informacji, panowie dziennikarze, tak się nie robi, bądźcie ludźmi!

„W tym roku hołd uczestnikom powstańczego zrywu będzie można oddać, pedałując na rowerze” pisze niestrudzona gazeta. To chyba nie wymaga komentarza, mam jednak inny, równie kulerski pomysł. Otóż na Miodowej jest tablica, upamiętniająca miejsce śmierci załogi liberatora Południowoafrykańskich Sił Powietrznych, zestrzelonego podczas zrzutów zaopatrzenia dla powstania. Proponuję zrobić kabaret ze skeczami oraz odśpiewać - rapując - hymn RPA.

Ostatnio nakazałem sobie pozytywny stosunek do świata i w związku z tym nawet obchody powstania przypominające szaleńcze skrzyżowanie ekranizacji Piotrusia Pana z Kabaretem Potem i uroczystościami koronacyjnymi cesarza Bokassy nie zepsują mi humoru. Niepokoi mnie jednak, że odtworzone mają być też „zacięte boje, toczone w pobliżu pałacu Szustra”. To rzut powstańczym beretem od mojej kwatery, co więcej, w trakcie tych przykrych wydarzeń w moim właśnie mieszkaniu pocisk artyleryjski wpadł przez okno i wybił dziurę w ścianie do łazienki. Wolałbym, aby autorzy rekonstrukcji nie posunęli się do odtwarzania aż takich szczegółów, tym razem mógłbym nie przeżyć.
Alek Rachwald


19 komentarzy

Taniec na grobach. Tak mi sie to kojarzy.
To może na przyszłość, tak aby dac rodakom odczuć realia epoki,  inscenizacja pacyfikacji jakiejś wioski na Zmojszczyźnie (światło i dźwięk), zorganizowane kilkudniowe przejażdżki po kraju pociągami towarowymi, a później może wczasy w stylu survival w Oświęcimiu?
Świat się robi chory.
 • Zgłoś
Można tańczyć na własnym grobach, albo na grobach wrogów. Co roku ogrywane są inscenizacje na Polach Grunwaldu i jakoś nikt nie uważa tego za szopkę.
 • Zgłoś
Przepraszam, poprawiam literówki
Można tańczyć na własnych grobach, albo na grobach wrogów. Co roku odgrywane są inscenizacje na Polach Grunwaldu i jakoś nikt nie uważa tego za szopkę.
 • Zgłoś

Redaktor
28.07.2008 10:24
Cóż, jak dla mnie tutaj ofiary są zbyt świeże. Poza tym takie popkulturowe obchody imprezy, w której wyginęło 200 tysięcy warszawiaków, a miasto zmieniło się w wysypisko, mnie na przykład wkurzają. Samych powstańców, nie licząc ludności cywilnej, straciliśmy 50 tysięcy - w miesiąc tyle, ile Amerykanie wojska w całej wojnie wietnamskiej.
 • Zgłoś
Własnie. Dystans historyczny, to jest różnica pomiędzy zdarzeniami powołanymi przez Papamka.
Wyobrażacie sobie Wietnamczyków urządzających gry i zabawy terenowe aby odtworzyć Ofensywę Thet?
A może Japończyków rekonstruujących 9 sierpnia 1945 w Nagasaki?
Albo Ukrańców chcacych uczcic w taki sposób obronę Kijowa?
Ta krew jest za świeża. Żyją jeszcze ci których tragedia Warszawy 1944 dotknęła zbyt osobiście. Robienie sobie z tego szopki historycznej w imie przyciągnięcia młodzoieży, czy też wątpliwego ukazania realiów tamtego okresu, jest co najmniej nieetyczne i nieestetyczne, o ile nie jest objawem całkowitego zatwardzenia intelektualnego i moralnego organizatorów.
 • Zgłoś

Redaktor
28.07.2008 12:32
Dla mnie to jest po prostu zachłyśnięcie się popkulturą jako uniwersalnym wytrychem. Tylko czy nie można sobie było znaleźć innej okazji, nieco mniej przykrej?
 • Zgłoś

Redaktor
01.08.2008 10:52
Nawiasem mówiąc, przeglądałem dyskusję na Onecie i parokrotnie usiłowałem wkleić fragmenty tego felietonu, i za każdym razem cenzura nie dopuszczała. Jajcarze.
 • Zgłoś
" ...Niestety, powiedzmy sobie raz a dobrze: żadna inscenizacja, której uczestnicy wyjdą żywi, nie będzie uczciwa. Zgodnie z prawdą historyczną powinno się ich potem wszystkich zabić, a następnie ludność cywilna pod lufami esesmannów powinna rozbierać na powrót te żałosne barykady..."

Może ten fragment zechcą? Chocby jako folklor
 • Zgłoś
"Kto z uczestników powstania będzie ronił kwiatki"
Mozna prosić o wyjaśnienie związku frazeologicznego (?) "ronić kwiatki" ?
 • Zgłoś

Redaktor
01.08.2008 13:43
Ofelia. Chodziła z jakimiś łodygami, które upuszczała.
 • Zgłoś
a mógłby prosić o przypomnienie. jakaś cytata?
 • Zgłoś
I jak Wam tam w Warszawie po tych harcach historycznych?
Wszyscy przeżyli? Wszystkie budynki całe?
 • Zgłoś

depawelo
05.08.2008 11:44
Zgadzam się z Redaktorem i mnie również wydaje się to żenujące.
 • Zgłoś
Dac im ostrą amunicję -przynajmniej trochę ubędzie idiotów.
 • Zgłoś
Zawi, ale teraz politycy mają wakacje : )
 • Zgłoś

Redaktor
06.08.2008 07:43
Mają, ale nie na tyle, żeby zrezygnować z autolansu przy tak dogodnej okazji - i to jest drugi niemiły aspekt sprawy, którego starałem się nawet nie poruszać.
 • Zgłoś

depawelo
06.08.2008 10:33
jest fajny wątek na ten temat - czym kononowicz rózni się od tuska.
 • Zgłoś

Redaktor
06.08.2008 13:01
Nie rozwodząc się nad szczegółami, wydaje mi się, ze istnieje jedyne przyzwoite rozwiązanie, i wydawało mi się dotychczas, że powszechnie rozumiane i podzielane. Otóż niezależnie, z jakiego powodu dopuścili cię do gadania nad grobami naszych poległych - czy jesteś prezydentem, czy premierem czy  prezesem działkowców - masz mówić nie o sobie, tylko o bohaterach tych smutnych obchodów, z szacunkiem, krótko i na temat. A ewentualne impresje o sobie i swoich sukcesach to potem w domu do żony przy kolacji. Tyle oczekuję jako wyborca i warszawiak od pokoleń. Więcej nie mam na ten temat do powiedzenia.
 • Zgłoś

Redaktor
25.08.2008 14:30
Wczoraj otrzymałem sms od znajomej osoby:

"Miałeś rację w swoim felietonie. W radio dziś usłyszałam: "Plebiscyt na gwiazdę Powstania! Głosuj, kto ma przyjechać na rocznicę Powstania Warszawskiego za rok!"  Fuj. A najgorsze, że to była Trójka".

Nie komentuję.
 • Zgłoś
Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zarejestruj się lub zaloguj.
Jeśli posiadasz już konto na Facebooku, możesz się zalogować bez rejestracji ( logowanie przez Facebook).Zobacz też

Recenzja na Dzień Dziecka!

Cambridge Audio Sonata NP30

USB DAC Audiotrak Prodigy Cube

Wzmacniacz zintegrowany Burmester 082

Audeze LCD-2 Classic

Wyszukaj Artykuł

Przystępując do Klubu zyskujesz:

 • Dostęp do dodatkowych artykułów i testów sprzętu
 • Promowanie zamieszczonych ogłoszeń sprzedaży lub kupna
 • Zniżki na zakupy w sklepach partnerskich
 • Kartę członkowską Klubu
 • Możliwość udziału w cyklicznych spotkaniach klubowiczów:
  • spotkania ze specjalistami z branży audio
  • spotkania z innymi audiofilami
  • darmowy catering
 • Przypisanie do grupy "Klubowicz" na forum, a co za tym idzie:
  • większą skrzynkę na wiadomości PW
  • możliwość edycji własnych postów przez 30 minut od publikacji
  • większe limity na umieszczane załączniki
  • większe limity w zakładce Galeria
  • większe limity w zakładce Blogi
  • możliwość tworzenia blogów prywatnych i tylko dla przyjaciół

Najnowsze komentarze

Klub.AudioStereo.pl - Artykuły, porady, felietony, konkursy, recenzje audio, testy sprzętu i wiele innych ciekawych informacji.
Nasza strona internetowa wykorzystuje cookies (pol.: ciasteczka)

Na naszej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej - więcej o tym w Naszej polityce prywatności. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia.

Akceptuję   Zmiana ustawień