Skocz do zawartości

Audiostereo.pl: Audiostereo Forum - Audiostereo.pl


Logo Magazyn
Witamy ponownie, Gość

Akcesoria antywibracyjne Solid Tech

31.07.2013 21:00 | Fr@ntz w Akcesoria
 • Nie możesz edytować tego wpisu
Mając na uwadze wrażliwość graniczącą z chimerycznością urządzeń HiFi i High End najrozsądniej kompletowanie zestawu należałoby rozpocząć od … budowy możliwie najbardziej odizolowanego od otoczenia dedykowanego pomieszczenia odsłuchowego. Cóż jednak z tego, że wiemy jak byłoby najlepiej, skoro rzeczywistość pod postacią sytuacji materialnej i obecnych wokół nas domowników w sposób niezwykle bezpardonowy sprowadza nas na ziemię. Trzeba sobie jednak jakoś radzić i poczynając od ustawienia kolumn na kolcach poprzez dedykowane meble i platformy sobie radzimy. Schody zaczynają się w momencie, gdy nasz drogocenny sprzęt grający zmuszony jest wylądować w warunkach nieraz urągającym audiofilskim prawidłom – np. na chybotliwych wymysłach pożal się Boże dekoratorów wnętrz, bądź nawet solidnych stolikach, lecz marnotrawiących swój potencjał szklanymi półkami, a o czymkolwiek rozsądnym, z punktu widzenia audio, można z oczywistych względów (pozdrawiamy przedstawicielki płci pięknej) zapomnieć. Całe szczęście jest ratunek, dla nieszczęśników odchodzących od zmysłów z powyższych powodów i popadających w coraz większą nerwicę, gdy co i rusz podczas odsłuchu drgania wywoływane przez hasające małoletnie latorośle, rozbrykane czworonogi, czy też przejeżdżające nieopodal pojazdy przenoszą się na tor audio zauważalnie degradując jego możliwości. Wystarczy zaopatrzyć się w któryś komplet będących obiektem niniejszego testu podstawek, by w sposób całkowicie bezinwazyjny ograniczyć wpływ wszechobecnych wibracji. Co ważne akcesoria Solid Techa warto stosować również w z pozoru skończonych systemach, gdyż trzeba pamiętać, iż nawet mieszkając w samotni zlokalizowanej w tzw. dziczy słuchając muzyki sami niepożądane drgania wywołujemy. Im głośniej słuchamy, tym bardziej posiadana elektronika bombardowana jest różnej częstotliwości drganiami. Można oczywiście próbować domowymi sposobami, lecz jeśli ktoś nie ma zacięcia do DIY a widok pionów murarskich, bądź przepołowionych piłek do squasha wykorzystanych, jako nóżki w sprzęcie audio kłóci się z jego poczuciem estetyki zdecydowanie bezpieczniej skierować wzrok ku ofercie fachowców.

c_Solid_Tech-0002.jpg

I właśnie do grona wyspecjalizowanych - doświadczonych w walce z wibracjami należy szwedzka manufaktura Solid Tech oferująca szeroką gamę zarówno stolików, jak i wszelkiej maści stóp oraz podkładek antywibracyjnych. Co ciekawe Szwedzi nie hołdują jednemu, wg. nich bezdyskusyjnie najlepszemu rozwiązaniu, lecz w zależności od potrzeb i przewidzianego budżetu dość swobodnie operują dostępnymi środkami. Poczynając od „bezpółkowych” stolików z serii Rack of Silence poprzez bardziej konwencjonalne modele Radius a kończąc na stopach antywibracyjnych pracujących zarówno na rozciąganie (Feet of Silence i Disc of Silence) jak i ściskanie (IsoClear) starają się spełnić oczekiwania wybrednej klienteli.

W ramach propagowania szwedzkiej myśli technicznej na testy dotarła całkiem pokaźnych rozmiarów przesyłka zawierająca przedstawicieli wszystkich modeli stóp antywibracyjnych wraz z dodatkowymi sprężynami zwiększającymi nośność . Pomysł z dorzuceniem kilku sprężynek okazał się nad wyraz trafiony, gdyż umożliwiał adaptację niepozornych dysków w zależności od stawianego na nich obciążenia. Jednak zanim rozpocząłem pastwienie się nad poszczególnymi modelami przez pierwszy tydzień postanowiłem zaszaleć i ulokować cały otrzymany „towar” pod najbardziej (oczywiście wg. mojego widzimisię) pasującymi urządzeniami. I tak Feet of Silence wylądowały pod odtwarzaczem Ayona, Disc of Silence pod DACiem Eximusa a maksymalnie uzbrojone (standardowo miały po trzy sprężyny) IsoClear’y pod integrą Accuphase’a i Electrocompanieta. Co prawda próbowałem zarówno amplifikację, jak i źródło ustawiać na Disc of Silence, jednak po pierwsze niestabilność instalacji a po drugie przykre dla mych oczu przekrzywienie urządzeń wynikające z nierównomiernego rozłożenia masy skutecznie zniechęciły mnie do takich konfiguracji. Powyższych zastrzeżeń nie miałem za to do IsoClear’ów, które nie dość, że najtańsze to okazały się najbardziej uniwersalne.

c_Solid_Tech-0003.jpg c_Solid_Tech-0004.jpg

c_Solid_Tech-0008.jpg c_Solid_Tech-0011.jpg

Potem przyszła pora na występy indywidualne. Wspomniane IsoClear’y to wykonane z tworzywa niewielkie krążki, pomiędzy którymi, niczym w popularnych ciasteczkach, zamiast kremu znajdują się odsprzęgające akrylowe „herbatniki” sprężynki. Standardowa, wersja trzysprężynowa w zupełności wystarczyła, by wprawić Eximusa DP1 w stan lewitacji, a po zapełnieniu wolnych slotów dodatkowymi sprężynami dzielnie radziła sobie z pozostałymi kilkunastokilogramowymi komponentami. Różnice pomiędzy odsłuchami bez i z podłożonymi dyskami określiłbym mianem symbolicznych i wymagających dużego skupienia, co w rezultacie mogło prowadzić do autosugestii ;-) A tak na serio ich obecność działała w moim przypadku bardziej na wzrok niż słuch i prawdę powiedziawszy spokojnie mógłbym ich używać, tylko pod CD, aby zapewnić mu jak najbardziej komfortowe warunki pracy przy jak najmniejszych nakładach finansowych. Poza tym warto pamiętać, że podczas odsłuchów elektronika rezydowała na ponad 70 kg stoliku Rogoz Audio, co samo w sobie większość złotouchych uznałaby za w pełni satysfakcjonujące.
c_Solid_Tech-0026.jpg c_Solid_Tech-0030.jpg

c_Solid_Tech-0033.jpg c_Solid_Tech-0034.jpg

Z Disc of Silence zabawa była zdecydowanie lepsza. Ich skuteczność działania, a więc amortyzacji opiera się na trzech, rozpiętych na zewnętrznym pierścieniu sprężynach przymocowanych do centrycznie umieszczonej tulei, w którą wkręca się nagwintowany trzpień zakończony niewielką platformą udekorowana filcowym krążkiem. Próby ustawienia na nich Ayona, Accu i ECI wprawiły mnie w stany lękowe znane z czasów, gdy krótko, bo krótko, ale jednak byłem posiadaczem dostarczającego ekstremalnych wrażeń lampowca Artline Pocahontas, który w ciągu dwóch tygodni dość spektakularnie i … trzy, bądź- czterokrotnie dokonywał swojego żywota. Takie ekwilibrystyki nie przypadły mi do gustu i koniec końców posadowiłem na DoS (Disc of Silence) Eximusa, który nie dość, że nie wykazywał najmniejszych chęci do zsunięcia się z nowych amortyzatorów, to jeszcze poprawił to i owo w swoim brzmieniu. Poprawie uległa stabilność sceny, konturowość najniższych składowych i precyzja w lokalizowaniu źródeł pozornych. Efekt może nie należał do najbardziej spektakularnych, ale był zauważalny, a co najważniejsze bezdyskusyjnie pozytywny. Oczywiście powyższe problemy „wydolnościowe” DoS’ów rozwiązywało dołożenie kolejnych trzech sprężyn do każdego z dysków, jednak porównując walory wizualne osobiście skłaniałem się do bohaterów kolejnego akapitu …
c_Solid_Tech-0012.jpg c_Solid_Tech-0016.jpg

c_Solid_Tech-0017.jpg c_Solid_Tech-0019.jpg

c_Solid_Tech-0020.jpg c_Solid_Tech-0022.jpg

Na deser zostawiłem najbardziej zaawansowane technologicznie i najbardziej poważne gabarytowo Feet of Silence składające się z aluminiowych tulei, wewnątrz których umieszczono, również aluminiowy, walec a połączenia za pomocą sprężyn pracujące na rozciąganie ulokowano na zewnątrz tulei. Posadowienie odtwarzacza Ayona na czterech FoS’ach zapewniło godną zaufania solidność instalacji w pionie, przy delikatnej swobodzie w płaszczyźnie poziomej, do której bardzo szybko się przyzwyczaiłem. Podobnie jak w przypadku DoS’ów zmiany wprowadzone przez szwedzkie akcesoria były od razu słyszalne, przy czym zakres i skala ich działania były co najmniej adekwatne do różnicy w cenie w porównaniu z tańszym rodzeństwem. W całym paśmie zauważyć można było poprawę czytelności i komunikatywności. Poczynając od basu a kończąc na najwyższych tonach nastąpiło uspójnienie i homogenizacja poszczególnych składowych z zachowaniem swobodnego wglądu w głąb sceny i niuanse realizacyjne. W moim przypadku, kiedy to odtwarzacz stał na solidnym stoliku Rogoz Audio z półkami wykonanymi z MDFu przy użyciu FoS’ów udało mi się uzyskać większą różnorodność i wielowarstwowość basu, delikatnie utwardzić i zdyscyplinować to, co do tej pory potrafiło zdobyć się na odrobinę niesubordynacji.

Na dyżurne w takich przypadkach pytanie „czy warto próbować tego typu akcesoriów” moja odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek przeciwskazań natury logistycznej (niewielkie wymiary i niezwykła odporność na uszkodzenia podczas spedycji) oczywistym wydaje się, że każdy mając chęć na własne uszy przekonać się, które z proponowanych przez Szwedów rozwiązań może się sprawdzić w jego systemie właśnie to uczyni.


Tekst i zdjęcia: Marcin Olszewski

Dystrybucja: Premium Sound

Ceny:
Feet of Silence
Feet of Silence 3-10kg, 3 stopy w zestawie: 1 499,00 zł
Feet of Silence 4-14kg, 4 stopy w zestawie: 1 899,00 zł
Feet of Silence 10 - 20kg, 3 stopy w zestawie: 1 499,00 zł
Feet of Silence 14 - 26kg, 4 stopy w zestawie: 1 899,00 zł
Dodatkowe sprężyny.
Zestaw 9 lżejszych sprężyn 3 - 10kg (dla 3pack) : 89,00 zł
Zestaw 12 lżejszych sprężyn, 4 - 14kg (dla 4pack) : 89,00 zł
Zestaw 9 mocnych sprężyn, 10 - 20kg (dla 3pack) : 109,00 zł
Zestaw 12 mocnych sprężyn, 14 - 26kg (dla 4pack) : 109,00 zł


Isoclear
Isoclear 1-15kg, Akrylowe, zestaw 3 stóp: 399,00 zł
Isoclear 1-20kg, Akrylowe, zestaw 4 stóp: 499,00 zł
Zestawy dodatkowych sprężyn dla pełnego obciążenia.
Zestaw 12 sprężyn, dla 3pack (zwiększa obciążalność do 35kg): 89,00 zł
Zestaw 16 sprężyn, dla 4pack (zwiększa obciążalność do 45kg) : 109,00 zł


Discs of Silence
Discs of Silence 15-35kg, Czarne, 3 w zestawie: 999,00 zł
Discs of Silence 15-35kg, Srebrne, 3 w zestawie: 999,00 zł
Discs of Silence 20-45kg, Czarne, 4 w zestawie: 1 149,00 zł
Discs of Silence 20-45kg, Srebrne, 4 w zestawie: 1 149,00 zł
Zestaw dodatkowych sprężyn do podwojenia obciążalności.
Zestaw 9 sprężyn, dla 3pack (zwiększa obciążalność do 70kg): 89,00 zł
Zestaw 12 sprężyn, dla 4pack (zwiększa obciążalność do 90kg): 109,00 zł


System wykorzystany w teście:

- CD/DAC: Ayon 1sc
- DAC: Eximus DP1;
- Selektor źródeł cyfrowych: Audio Authority 1177
- Odtwarzacz plików: Olive O2M; laptop Dell Inspiron 1764 + JRiver Media Center
- Wzmacniacze zintegrowane: Electrocompaniet ECI 5; Accuphase E-260
- Kolumny: Gauder Akustik Arcona 80
- IC RCA: Antipodes Audio Katipo; Acrolink 7N-A2050 III; Acrolink 7N-A2200 III
- IC XLR: LessLoss Anchorwave; Organic Audio
- IC cyfrowe: Fadel art DigiLitz; Harmonic Technology Cyberlink Copper; Apogee Wyde Eye; Monster Cable Interlink LightSpeed 200
- Kable USB: Wireworld Starlight; Goldenote Firenze Silver
- Kable głośnikowe: Harmonix CS-120; Neyton Hamburg
- Kable zasilające: Furutech FP-3TS762 / FI-28R / FI-E38R; Organic Audio Power; GigaWatt LC-1mk2
- Listwa: GigaWatt PF-2 + kabel LC-2mk2; Amare Musica Silver Passive Power Station
- Stolik: Rogoz Audio 4SM3
- Przewody ethernet: Neyton CAT7+
- Akcesoria: Sevenrods Dust-caps; Furutech CF-080 Damping Ring; HighEndNovum PMR Premium


20 komentarzy


23031970
31.07.2013 23:02
Zawsze uważałem , że mądrość jest bezcenna , jak się okazuje , na naiwności  również można zarobić .
Za takie pieniądze wolę sobie postawić dom na resorach i też zminimalizuję wpływ wszędobylskich wibracji .
 • Zgłoś

Użytkownik 23031970 dnia 31.07.2013 - 23:02 napisał

....
Za takie pieniądze wolę sobie postawić dom na resorach i też zminimalizuję wpływ wszędobylskich wibracji .
Z Lego? ;-)
 • Zgłoś
Ceny jak zwykle w przypadku takich "niezbędnych" gadżetów , wprost proporcjonalne do kosztu użytych materiałów:)
 • Zgłoś

Mario_77
01.08.2013 18:30
Cenna sprawa dla Japonczykow i fetyszystow stop! Jak nadejdzie kolejne tsunami i zmiecie chalupy, to Accuphasem i Transrotorem nawet nie zatrzesie. Zawsze bedzie mozna wrocic do ruin domu i w spokoju posluchac muzyki, kojac dusze po katastrofie. Swoja droga piekne zdanie:

"Poczynając od basu a kończąc na najwyższych tonach nastąpiło uspójnienie i homogenizacja poszczególnych składowych z zachowaniem swobodnego wglądu w głąb sceny i niuanse realizacyjne"

Jak w ogole mozna sluchac muzyki bez uspojnienia i homogenizacji poszczegolnych skladowych? Horror!
 • Zgłoś
Frantz Andersen nie może , bo on nawet pojedyncze bity które uciekły z transmisji słyszy:) A w jaki sposób miało by to wpływać na to co trafia do przetworników,  to wie tylko on i zleceniodawcy takich bzdetów jak wyżej:)
 • Zgłoś

Mario_77
01.08.2013 20:05
A trzeba jeszcze pamiętać, że w przypadku 4 nóżkowego odtwarzacza mamy mnogość kombinacji ustawień. Bo przecież 1 Feet mozna podłożyć pod nóżkę przednią lewą lub prawą, oraz tylną lewą lub prawą. Jest co robić, a jeśli jeszcze dołożymy wzmaka to już pół dnia zabawy jest. Potem te ze wzmaka można podłożyć pod CD i odwrotnie. Ja to najchętniej kupiłbym 100 takich nóżek i 96 wyrzucił metodą eliminacji słuchowej. Wiadomo, że identycznych dwóch nie ma, kwestia powtarzalności wykonania.
 • Zgłoś
Akurat Solid Tech to bardzo rzetelna firma, wyceniająca swoje produkty dość racjonalnie, choć na polski portfel być może już niekoniecznie, choć to rzecz względna. Jednak wśród światowych producentów akcesoriów antywibracyjnych proponująca świetne wyroby, z zaawansowanym know-how, a nie rujnujące kieszeni. Miałem kilka razy kontakt z tą firmą - solidne wyroby o bardzo pozytywnym wpływie na dźwięk tzw. systemu audio. Polecam wypróbować osobiście.
 • Zgłoś
Violet , musiałbym postradać zmysły ,albo porządnie na głowę  upaść żeby zapłacić tysiaka za kawałek rurki z kilkoma sprężynami :)
 • Zgłoś
Violet - daj spokój, nie warto, szkoda czasu
 • Zgłoś

Mario_77
01.08.2013 23:33
Violet, używasz ich na codzień?
 • Zgłoś
W Supermarketach są silikonowe podkładki / guziczki / np 1,9 mm , w opakowaniu 6 szt za 3,99 zł ....doskonale działają jako podkładki antywibracyjne w kolumnach -  monitorach / średniej wielkości /......Świetnie ustawiają balans pomiędzy wysokimi i niskimi tonami , bardzo dobrze trzymają sprężystość basu , nie pozwalając mu na nadmierne buczenie , natomiast kiedy ma się pojawić , jest go dostatecznie dużo i z pełną kontrolą . Był to jeden z elementów znacząco wpływający na ustawienie mojego systemu !
..... Ciekawym elementem było wprowadzenie półki wiórowej  pod odtwarzacz cd , była ustawiona na kolcach , ale z elementem tłumiącym w postaci korka pod kolczatym ostrzem , dodało to ciepła , basowości i kontroli oraz ładnych dżwięcznych wysokich tonów , tutaj też efekt był zauważalny ....czasem proste deski czy stolik z Ikei za 15 zł wprowadza więcej niż stolik z marmuru za 7 tys zł , na którym sprzęt przestaje " grać ", jak zauważyli niektórzy Guru " hi end .
W trosce o szczegóły , warto też sprawdzić jakość połączeń / czyszczenie przewodów , lub np nowe lepsze banany / ...czasem taka zmiana przynosi kolosalną poprawę ....
Często też  stosuję  preparat Kontakt Gold 2000 , znacząco łagodzi  ostrości po lutowaniu w nowych przewodach ...
Czasem maleńkie zmiany wnoszą wiele korzyści ! Pozdrawiam.
 • Zgłoś
Czy dostaliście newsletter w którym powyższe wypociny są nazwane "fachowym artykułem" ? Mało się nie popłakałem ze śmiechy jak to zobaczyłem:)
 • Zgłoś
Audio Note pokazal nam na audioshow, ze wystarczy kilka rolek papieru toaletowego pod sprzet i gra:)))
wiec po co przeplacac:)))
 • Zgłoś

KrzysiekA
04.08.2013 09:43
Nawet z High End czary mary nie należy przeginać pały bo może się przypadkiem włączyć zdrowy rozsądek.
 • Zgłoś
Ile czasu trzeba wygrzewać takie podkładki?
 • Zgłoś

Użytkownik Fr@ntz dnia 01.08.2013 - 21:07 napisał

Violet - daj spokój, nie warto, szkoda czasu

Masz Kolego rację. Dam sobie tu spokój z odpowiedziami.
 • Zgłoś
Bardzo fajnie czyta się ten takst.
Bardzo lekko i sprawnie napisany - oby więcej takich.
 • Zgłoś

Grzegorz7
14.08.2013 13:43
He he he
Walka z wibracjami to podstawa w budowaniu systemu audio przyzwoitej jakości.
Zapewne to również fetysz… ale to cecha osobnicza ;)
Do dziś wspominam pewne odsłuchy, gdzie w gramofon za kilkadziesiąt tys zł dmuchał zespół głośnikowy za jeszcze więcej pieniędzy.
Po wyniesieniu gramofonu i pre do sąsiedniego pomieszczenia i zrobieniu dłuższego IC ad hoc, wszyscy byli zaskoczeni jakością muzyki. Nawet IC (pre-końcówka) za następne kilka tys było zbędne…

Czy to wibracje? Oprócz sprzężeń akustycznych (głośniki-wkładka)  po trosze również. Jak gra muzyka, cały świat gra; szafki, klapy gramofonowe, obudowy, igły, lasery…
Niektóre spośród nich da się usłyszeć, nawet kable… długie podlegające efektowi mikrofonowania…
 • Zgłoś

jozwa maryn
01.09.2013 10:05
Rozwiązanie analogiczne do Feet of Silence ("prawdziwie zbójeckie nazwisko!" cit. T.Jansson) stanowi integralną część konstrukcji bardziej zaawansowanych modeli gramofonów Avid. Można uznać, że też się nie znają, ale seryjne nabijanie się ze wszystkiego, czego akurat nie jesteśmy w stanie nabyć z tygodniówki, wieje nudą (ziew).
 • Zgłoś

alekksander
27.10.2013 14:59
chcecie mi powiedzieć że w ślepym teście wskazalibyście kiedy wzmacniacz stał na tych podkładkach, a kiedy bezpośrednio na brudnej betonowej płycie? wchodzę w to, a na zachętę nawet zapłacę jeśli odgadniecie poprawnie. być może będę też świadkiem światowego fenomenu... autorze tego tekstu, zapraszam, to łatwe pieniądze, a nagrodą dodatkową będzie niepodważalność tych i przyszłych wypocin.jeśli się nie uda za pierwszym razem, proszę się nie martwić - obniżę poprzeczkę poprzez dołożenie do "betonowego" zestawu najtańszych kabli głośnikowych, przy czym w zestawie nr2 pozostawię wybór i zgodzę się na kable o wartości samochodu. co więcej - w rundzie 2giej wzmacniaczem będę wymachiwał i potrząsał. jeśli tylko się zgodzisz, jeszcze dziś wystartuję ze zbiórką na pokrycie kosztów transportu, twojego cennego czasu, dokumentacji całego zdarzenia, oraz nagrody głównej. jeszcze raz zachęcam i mam nadzieję że moja propozycja nie pozostanie bez odpowiedzi.
 • Zgłoś
Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zarejestruj się lub zaloguj.
Jeśli posiadasz już konto na Facebooku, możesz się zalogować bez rejestracji ( logowanie przez Facebook).Zobacz też

Niemożność w Sieci?

Odtwarzacz CD Goldenote Mini Koala mk2

Audio Show 2014 część 6: Radisson Blu Sobieski, piętro czwarte.

AVM Inspiration P1.2

iFi Audio Micro iDSD Black Label

Wyszukaj Artykuł

Przystępując do Klubu zyskujesz:

 • Dostęp do dodatkowych artykułów i testów sprzętu
 • Promowanie zamieszczonych ogłoszeń sprzedaży lub kupna
 • Zniżki na zakupy w sklepach partnerskich
 • Kartę członkowską Klubu
 • Możliwość udziału w cyklicznych spotkaniach klubowiczów:
  • spotkania ze specjalistami z branży audio
  • spotkania z innymi audiofilami
  • darmowy catering
 • Przypisanie do grupy "Klubowicz" na forum, a co za tym idzie:
  • większą skrzynkę na wiadomości PW
  • możliwość edycji własnych postów przez 30 minut od publikacji
  • większe limity na umieszczane załączniki
  • większe limity w zakładce Galeria
  • większe limity w zakładce Blogi
  • możliwość tworzenia blogów prywatnych i tylko dla przyjaciół

Najnowsze komentarze

Klub.AudioStereo.pl - Artykuły, porady, felietony, konkursy, recenzje audio, testy sprzętu i wiele innych ciekawych informacji.
Nasza strona internetowa wykorzystuje cookies (pol.: ciasteczka)

Na naszej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej - więcej o tym w Naszej polityce prywatności. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia.

Akceptuję   Zmiana ustawień