Skocz do zawartości

Audiostereo.pl: Audiostereo Forum - Audiostereo.pl


Logo Magazyn
Witamy ponownie, Gość

Fiio X3

28.10.2013 22:00 | Fr@ntz w Akcesoria
 • Nie możesz edytować tego wpisu
Od marcowego testu high-endowego i aspirującego do grupy designerskich gadgetów Irivera Astell&Kern AK100 upłynęło ponad pół roku i najwyższa pora zobaczyć cóż tam wśród audiofilskich urządzeń przenośnych słychać. W międzyczasie światło dzienne ujrzała nowa wersja AK oznaczona symbolem 120, jednak o ile wydatek ok. 2300zł za „setkę” jeszcze jakoś można przełknąć, to cena  4500zł za 120-kę na większość złotouchych, poszukujących porządnej „mp3-ki” na spacery z psem, bądź wycieczki rowerowe może podziałać równie skutecznie co kubeł zimnej wody. Spróbujmy zatem znaleźć jakieś racjonalne i niezbyt bolesne rozwiązanie całej tej niezręcznej sytuacji. Z pomocą przychodzą oczywiście przedsiębiorczy Chińczycy z Fiio, którzy widząc nader interesującą lukę na rynku „portable” rozszerzyli ofertę swoich budżetowych playerów o produkt mający dzielnie konkurować z coraz bardziej odjeżdżającą w cenowy kosmos konkurencją.

Bohater niniejszego testu, choć na rynku pojawił się stosunkowo niedawno łączy w sobie pozorne sprzeczności. Z jednej strony, jak na współczesne standardy świetnie radzi sobie z plikami hi-res (do 24bit/192 kHz włącznie), lecz z drugiej jego monotematyczna ortodoksyjność funkcjonalna ograniczająca się li tylko do odtwarzania muzyki dla co poniektórych miłośników nowości może tracić myszką, bądź zalatywać hipsterką. Żarty jednak na bok. Jeśli komuś potrzebny jest multimedialny kombajn do grania, słuchania i oglądania + 1500 zupełnie zbędnych „normalnemu” człowiekowi aplikacji i tak i tak wybierze któryś z topowych modeli wiodących producentów smartfonów. Za to audiofil, bądź meloman a najlepiej meloman będący audiofilem powinien z pierwszego kontaktu z Fiio być wielce zadowolony. O ile, co najwyżej akceptowalny, wyświetlacz o skromnej rozdzielczości 320x240 pikseli delikatnie rzecz mówiąc nie zachwyca, to jednak jest na tyle czytelny, że można całkiem sprawnie z jego pomocą nawigować po tym jakże poręcznym urządzeniu za pomocą znajdujących się na froncie przycisków. Tak, tak, przycisków. Zero kiziania paluchem po ekranie, prawdziwa, oldschoolowa klawiszologia. Z resztą podczas kilkutygodniowego użytkowania 3-ki cały czas utwierdzałem się w przekonaniu, że jej estetyka, pewna siermiężność dawały pewność, że nie rozleci się mi w dłoniach, czy nawet traktowana po macoszemu i noszona w bocznej kieszeni bojówek po prostu przetrwa i będzie działać. Dawniej taką pewność dawały „słuchawki” Nokii a obecnie nicniemające Samsungi z serii Solid.

c_Fiio_X3-0002.jpg c_Fiio_X3-0003.jpg

c_Fiio_X3-0005.jpg c_Fiio_X3-0006.jpg

c_Fiio_X3-0007.jpg c_Fiio_X3-0008.jpg

c_Fiio_X3-0009.jpg c_Fiio_X3-0010.jpg

c_Fiio_X3-0012.jpg c_Fiio_X3-0013.jpg

c_Fiio_X3-0014.jpg c_Fiio_X3-0015.jpg

Fiio X3 dostarczany jest w niewielkim, sztywnym kartonowym pudełeczku i oprócz samego odtwarzacza i standardowego okablowania znajduje się w nim również obcisłe silikonowe wdzianko, oraz komplet folii chroniących ekran przed porysowaniem. Samo urządzenie, jak już zdążyłem wspomnieć zostało wykonane po pierwsze solidnie a po drugie wysublimowany design ustąpił miejsca ergonomii. Za nawigację po menu, wybór utworów, regulację głośności oraz włączanie i ustawianie trybu pracy odpowiada sześć dość intuicyjnie rozlokowanych w dolnej połowie płyty frontowej przycisków. Przed wciśnięciem w dedykowany pokrowiec lepiej jednak trochę poćwiczyć, by potem poruszać się po menu na tyle sprawnie, by nie wpatrywać się jak sroka w gnat, gdy skończy się jeden album i trzeba będzie załadować kolejna playlistę.
Na temat trzewi nie będę się zbytnio rozpisywał, gdyż po pierwsze nie pałałem jakąś specjalną chęcią do rozkręcania dostarczonego na testy urządzenia a po drugie w takim maluchu wymuszona gabarytami miniaturyzacja nie pozwala na zbytnie szaleństwo. Grunt, że Fiio może poszczycić się obecnością na swoim pokładzie przetwornikiem Wolfson WM8740 i pracującym w torze słuchawkowym scalakiem AD8397. Litanię obsługiwanych formatów zainteresowani znajdą na końcu niniejszego tekstu, więc nie będę jej w tym miejscu dublował.
Na górnej krawędzi odtwarzacza umieszczono wyjście słuchawkowe, oraz … cyfrowe wyjście koaksjalne w standardzie mini jack, dzięki któremu możemy wpiąć Fiio do zewnętrznego przetwornika i używać go jako transport plików. Nie zabrakło również wyjścia liniowego, ulokowanego tym razem na dolnej krawędzi, nieopodal gniazda micro-USB służącego zarówno do ładowania wbudowanego akumulatora, oraz transferu plików do 8GB pamięci, bądź na kartę micro SD, którą testowane urządzenie również jest dolne obsłużyć.

Ze względu na zupełnie pomijalne  gabaryty, oraz całkiem sensowne gospodarowanie posiadanymi zapasami energii Fiio stał się częstym towarzyszem moich zarówno krótszych, jak i tych dłuższych wypadów, oraz wieczornych odsłuchów, gdy późna pora wykluczała delektowanie się muzyką ze stacjonarnego systemu ze względu na zmożonych snem domowników. Pierwszym pytaniem, na jakie postanowiłem sobie odpowiedzieć, było, czy w ogóle jest sens porównywać X3 do AK100. Okazało się, że już po kilku dniach oczywistym stało się, że tak i … patrząc przez pryzmat ceny Fiio prezentował się w tym sparingu nader korzystnie i to nie tylko pod względem brzmieniowym, ale przede wszystkim ergonomicznym. W AK irytowało mnie zahaczające się o co tylko się dało pokrętło, a obawa, żebym przypadkiem go nie wyłamał, czy urwał psuła większość przyjemności z odsłuchu. X3 jest obły, gładki i w swojej prostocie nieabsorbujący. Oczywiście ustępuje ponad dwukrotnie droższemu rywalowi pod względem dynamiki i to zarówno w skali mikro, jak i makro, oraz można uznać jego mniej finezyjną i nie do końca krystalicznie czystą górę za pewna formę uproszczenia przekazu. Jednak gdybym sam miał dokonywać wyboru zdecydowanie bardziej wolałbym różnice w cenie obu odtwarzaczy przeznaczyć na wyższej klasy słuchawki. Oczywiście powyższe zastrzeżenia przestają mieć znaczenie, gdy spróbujemy porównać bohatera niniejszego testu do któregokolwiek ze smartfonowej oferty, gdyż nawet topowe Nokie, Samsungi, czy iPhony/iPody nie są nawet w stanie nawiązać nawet pozorów równorzędnej walki i kapitulują chwile po rozpoczęciu pierwszej rundy. Co prawda poziom wredności z mojej strony może zakrawać na sadyzm, ale z drugiej strony, jeśli dany player, abstrahując od tego czy da się z niego dzwonić, czy nie przebrnie przez choćby trzy pierwsze utwory „BBNG2” BADBADNOTGOOD [24Bit/96kHz] to jest już dobrze i co najważniejsze rokuje na przyszłość. Niestety pech chciał, że tylko Fiio dało radę, dostarczając ewidentnie podkolorowany na przełomie średnicy i basu, oraz lekko zaokrąglony na górze pasma dźwięk, ale dźwięk, który po pierwsze nie cierpiał na braki selektywności a po drugie sprawiał przyjemność. Bo tak właśnie X3 w pewnym sensie oszukuje – uprzyjemnia i delikatnie dosładza cały przekaz, dzięki czemu nawet na tak chropowatym repertuarze jak „Nevermind” Nirvany [24Bit/96kHz] uwaga słuchacza skupiała się na drajwie i emocjach a nie mankamentach natury realizatorskiej.
Również sposobu kreowania przestrzeni nie uznałbym za znacząco gorszy. Oczywiście w zaciszu domowego ogniska „Carmina Celtica” Canty [24Bit/192kHz] z droższych źródeł potrafiła zabrzmieć zdecydowanie bardziej eterycznie i pokazać więcej niuansów dotyczących propagacji dźwięku w sakralnych wnętrzach, jednak w środkach komunikacji miejskiej, bądź przebijając się przez zatłoczone centrum po prostu nie sposób skupić się i usłyszeć powyższe detale i niuanse.

Fiio X3 okazał się świetnym rozwinięciem brzmienia oferowanego przez współczesne smartfony. Przy rozsądnie skalkulowanej cenie i pozbyciu się niemalże wszystkich wodotrysków (pozostał jedynie korektor) wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących muzykalnego a przede wszystkim prostego w obsłudze i uniwersalnego, jeśli chodzi o materiał źródłowy odtwarzacza. Choć nie obejrzymy na nim filmu, ani nie posurfujemy po sieci korzystając z dobrodziejstw coraz liczniej rozsianych darmowych hot-spotów, to przynajmniej na chwilę powinno udać się nam zapomnieć o otaczającym nas zgiełku i pozwolić ponieść muzyce.


ps. I jeszcze mała errata. Niestety po zakończeniu testów i odesłaniu urządzenia producent wypuścił update oprogramowania dość znacząco podnoszący funkcjonalność Fiio. Pobierając najnowszy firmware można wykorzystywać X3-kę jako USB-DACa.

Tekst i zdjęcia: Marcin Olszewski

Dystrybucja: audiomagic.pl
Cena: 990 zł

Dane techniczne:
- Wymiary: 55 x 109 x 16 mm
- Waga: 122 g
- Rozdzielczość wyświetlacza: 320 x 240 pikseli
- Poziom zniekształceń THD+N: < 0,004% @ 1 kHz
- Pasmo przenoszenia: 10Hz ~ 20 kHz
- Crosstalk: > 90 dB @ 10kΩ @ 1 kHz
- Moc wyjściowa: >540 mW@16Ω ;  >270 mW@32Ω ; >30 mW@300Ω
- Stosunek sygnału do szumu: >105 dB (AUX IN)
- Zasilanie: USB 5V/500mA, zalecane USB 5 V 1,5 A
- Obsługa formatów audio:

APE  (Fast): 192K/24B
APE (Normal): 96K/24B
APE (High): 96K/24B
FLAC: 192K/24B
WAV: 192K/24B
WMA 9.1 LOSSLESS: 96K/24B
Apple Lossless: 192K/24B
MP2
MP3
AAC
ALAC
WMA
OGG
W komplecie: odtwarzacz, etui ochronne, kabel USB, kabel minijack-coaxial, 2 folie na ekran.


Słuchawki użyte podczas testów: AKG K518 DJ LE; AKG K142 HD; AKG Q460; Brainwavz HM5


14 komentarzy


rafal735r
29.10.2013 08:19
Drogo jak na Fiio i bez sluchawek w komplecie.
 • Zgłoś
Gra lepiej od AK czy nie? Bo nie zrozumiałem z treści
 • Zgłoś
Też miałem okazje bezpośrednio porównywać te dwa odtwarzacze i według mnie gra zauważalnie gorzej od AK - podstawowa różnica to mniejsze dociążenie i dynamika. Pamiętajmy jednak, że jest sporo tańszy.
 • Zgłoś
Czy na plikach Wav 192/24 jest wyraźnie lepiej?
 • Zgłoś

infinityaddict
31.10.2013 08:22
Dobrze brzmi w małych składach jazzowych i niekoniecznie w wysokiej rozdzielczości !!!
 • Zgłoś

Użytkownik Azorsky dnia 29.10.2013 - 12:50 napisał

Gra lepiej od AK czy nie? Bo nie zrozumiałem z treści

gra słabiej od ak100 , słuchałem x3 a mam ak100.
 • Zgłoś
Słuchałem na portablach: SM P30, AKG 450/420, Beyer 501p.
Nie wiem dla czego ale dla mnie grał za ostro. Przy podkręcaniu szybko łapał kompresję i kuł sopranami.
 • Zgłoś

StereoLife
05.11.2013 15:51
Fajny test Fr@ntz. Ciekawe, jak X3 zagrałby z jakimiś naprawdę wymagającymi słuchawkami w stylu HD800 czy topowych Beyerów.
 • Zgłoś
THnX, sądze, że mógłby się lekko spocić. Jednak przesiadka z X3 na AK120 pokazuje nader wyraźnie ile jeszcze można z plików wycisnąć ;-)
 • Zgłoś
W recenzji nie ma nic o tym jakie karty max obsługuję odtwarzacz i jakie formaty plików. A to jest chyba ważne w odtwarzaczu który może odtwarzać gęste pliki, ale co ciekawe ma jakieś marne 8gb pamięci wew.... Fajnie że ma takie możliwości, nawet jeśli to nie ma większego sensu w przypadku przenośnego urządzenia.
 • Zgłoś
według strony producenta max obsługuje 64GB, o formacie plików nie wspominają.
 • Zgłoś

rafal735r
11.11.2013 12:05
Widze ze ktos mi "drinki" usunal za pierwszy post. Czyzby kogos razily?
 • Zgłoś

Lord Rayden
18.11.2013 07:51
Tak jak każdy sprzęt, poprawia się po upgradach firmware. To obecnie normalne.
Do AK 100 nie dorównuje, to inna liga. Ściga się z iBasso DX50.
 • Zgłoś
Miałem tą zabaweczkę i szybko sprzedałem. grała dobrze na malutkich poziomach głośności, przy wyższej mocy zniekształcenia to jakaś masakra. Oczywiście, możliwe, że miałem jakiś skasztaniony egzemplarz.
 • Zgłoś
You do not have permission to leave comments on this artykułZobacz też

Tuner/DAC Audio Analogue Crescendo

Pokój 608, czyli twierdza "DiY audio" na wystawie AudioShow.

Wzmacniacz zintegrowany Struss R150

Peachtree Audio Deepblue2

PMC twenty 5.22

Wyszukaj Artykuł

Przystępując do Klubu zyskujesz:

 • Dostęp do dodatkowych artykułów i testów sprzętu
 • Promowanie zamieszczonych ogłoszeń sprzedaży lub kupna
 • Zniżki na zakupy w sklepach partnerskich
 • Kartę członkowską Klubu
 • Możliwość udziału w cyklicznych spotkaniach klubowiczów:
  • spotkania ze specjalistami z branży audio
  • spotkania z innymi audiofilami
  • darmowy catering
 • Przypisanie do grupy "Klubowicz" na forum, a co za tym idzie:
  • większą skrzynkę na wiadomości PW
  • możliwość edycji własnych postów przez 30 minut od publikacji
  • większe limity na umieszczane załączniki
  • większe limity w zakładce Galeria
  • większe limity w zakładce Blogi
  • możliwość tworzenia blogów prywatnych i tylko dla przyjaciół

Najnowsze komentarze

Klub.AudioStereo.pl - Artykuły, porady, felietony, konkursy, recenzje audio, testy sprzętu i wiele innych ciekawych informacji.
Nasza strona internetowa wykorzystuje cookies (pol.: ciasteczka)

Na naszej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej - więcej o tym w Naszej polityce prywatności. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia.

Akceptuję   Zmiana ustawień