Skocz do zawartości

Audiostereo.pl: Audiostereo Forum - Audiostereo.pl


Logo Magazyn
Witamy ponownie, Gość

Kolumny ProAc Studio 140 Mk 2

31.08.2010 00:06 | audiostereo.pl w Kolumny
 • Nie możesz edytować tego wpisu
W gronie audiofili jestem od dawna znany jako sympatyk głośników ProAc z serii Studio. Kilka lat życia z kolumnami podstawkowymi Studio 100 wyrobiło we mnie wyjątkowo życzliwe nastawienie do wszystkiego, co w prostopadłościennej obudowie  z ładną naturalną okleiną. Kolumny Studio 140 z pierwszej serii spodobały mi się zaraz po wprowadzeniu na rynek, i tylko znacznie droższe zestawy Vienna Acoustic spowodowały, że to nie podłogowe Studio wylądowały na dłużej w moim systemie. Gdy jednak zobaczyłem nowe „stoczterdziestki” zrozumiałem, że to byłby przedwczesny mezalians. Dopiero Studio 140 Mk 2 godne są gorących uczuć uczuć zaprzysięgłego fana "setek".

Testowane zestawy wyglądają jak archetyp kolumny ProAc. Prosta skrzynia oklejona znakomitym naturalnym fornirem czereśniowym, trzy głośniki (w konstrukcji dwudrożnej), z tyłu charakterystyczne gniazda głośnikowe w stylu a la Michell, cokół z deski i kolce – te kolumny wyglądają z daleka jak nieznany model z dawnej serii Response, do której wzdychałem w latach 90. Bliższe oględziny ujawniają szeroki wylot bas-refleksu w podstawie oraz nazwę firmy wytłoczoną na kołnierzach koszy głośnikowych, również w najlepszym stylu starych Responsów (Studio 100 musiały się zadowolić standardowymi koszami).

Jakie zmiany zaszły w stosunku do poprzedniej wersji kolumny? Prawdę powiedziawszy, zmianie uległo wszystko poza formą obudowy. Poprzedni wysokotonowiec (wyglądający na Vifę TC) odszedł w niepamięć. Teraz wysokie tony przetwarza wersja calowej kopułki Seasa doskonale mi znanej ze starych Studio 100. Różnica jest w materiale membrany, teraz jest to coś lekko zielonkawego, najprawdopodobniej firmowy Sonotex. Tony średnie i niskie powierzono również głośnikom Seas o średnicy 165 mm, jednak w przeciwieństwie do poprzedniej wersji, gdzie była powlekana celuloza, tutaj użyto nowych głośników z membranami z wypełnianego polipropylenu. Dla mnie to bardzo interesująca zmiana i nie mogłem się doczekać, aby przekonać się, jak zagrają te nowe przetworniki. Również na tylnej ściance nastąpiła zmiana na lepsze: w miejsce bardzo elementarnej kształtki z plastikowymi gniazdami, pojawiła się wyfrezowana wnęka w najlepszym stylu ProAc, kryjąca piękne, solidne gniazda, przypominające do złudzenia stare rodowane Michelle. Jeśli jeszcze wziąć pod uwagę, że zmiana wszystkich przetworników musiała pociągnąć za sobą zmiany w zwrotnicy, trzeba uznać, ze ProAc Studio 140 Mk 2 to zupełnie nowa kolumna.

Można zadać sobie jeszcze pytanie, jak nowe Studio wyglądają w porównaniu z kolumnami z tej serii sprzed dziesięciu i więcej lat? Tutaj trudno o jednoznaczne wnioski. Jak już wspomniałem, głośnik wysokotonowy jest prawie ten sam, co w starych „setkach”. Jednak tamte kolumny w charakterze średnio-niskotonowca wykorzystywały papierowy głośnik Scan-Speak, na pewno droższy od nowych Seasów. Warto jeszcze wspomnieć o rzadkim modelu ProAc Studio 200, skonfigurowanym tak samo jak nowe „stoczterdziestki”, który miał na uzbrojeniu po dwa kosztowne papierowe Scan-Speaki. Widziałem też mniejszy model 150, gdzie grały dwie stare polipropylenowe norweskie „czternastki”. Jak z tego wynika, pod względem technologii głośnikowej nowa „140” stoi gdzieś pomiędzy starymi modelami Studio 150, a Studio 200, i wyżej niż nowszy dwudrożny i dwugłośnikowy podłogowy model Studio 130. Sądzę, że to całkiem niezła pozycja, oczywiście jeśli tylko kolumny obronią się brzmieniowo.

Na płycie „The City” Vangelisa w delikatnych dźwiękach perkusji słychać było dynamikę. Nie było leniwego dźwięku, chociaż nie był też agresywny. Różnorodność odgłosów perkusyjnych tego nagrania pozwoliła również na ukazanie ponadprzeciętnej stereofonii nowych ProAków, zwłaszcza zaś głębi i wysokości sceny. Przy okazji zauważyłem, że ponieważ kolumny nie są zbyt wysokie, dobrze robi znalezienie sobie niskiego fotela lub postawienie zestawów na dodatkowych 5 cm twardej płyty.

Dalsze odsłuchy ponownie zwróciły moją uwagę na dynamiczny i silny bas. Warta odnotowania jest jego dobra kontrola – niskie tony, mimo że stosunkowo obfite (choć nie tak jak we wcześniejszej wersji), są też świetnie kontrolowane, nietłuste, z dobrze zarysowaną fazą ataku. Bardzo dobrze wypadał na nich kontrabas i ogólnie akustyczne instrumenty niskotonowe.

Odsłuch Amused to Death potwierdził tylko moją wcześniejszą dobrą opinię o dynamice tych kolumn. Co do stereofonii (w końcu po to głównie słucha się tej płyty), to ponownie udało mi się zaobserwować dobrą głębię, natomiast szerokość sceny nie robiła szczególnego wrażenia. Oczywiście źródła pozorne wychodziły poza szerokość kolumn, ale bez uderzającej holografii. Poczułem się, jakbym słuchał moich wiernych "setek".

Długie wieczorne słuchania wokalistyki to mocna strona tych zestawów. Dobre wysokie tony i barwna średnica, wspierane przez nienatarczywy, ale odpowiednio obecny bas, świetnie nadawały się do oddania głosu kobiet („Audiophile Voices”) i mężczyzn (nagrania jazzowo-wokalne Armstronga, ale również Tom Waits). Wokalistyka Iana Bostridge („Piękna Młynarka” Schuberta) nie była szczególnie złagodzona, głos tego tenora zawsze wydawał mi się nieco agresywny. Przejście w ramach ryzykownego eksperymentu na nagranie z Piątego Elementu potwierdziło, że te zestawy nie tną wysokich tonów. Niezbyt przyjemne nagranie wokali z tej płyty pozostaje sobą po przepuszczeniu przez kolumny ProAc. Byłem trochę zaskoczony, że te zestawy tak mało kolorują dźwięk. W porównaniu z głośnikiem wstęgowym z wysokiej półki soprany ProAków nie są aż tak barwne i gładkie, tym niemniej zastosowany przetwornik ma dobrą klasę i słucha się go z przyjemnością. Swoją drogą, chętnie posłuchałbym kolumny ProAc z linii Future - jedynej, gdzie kilka lat temu firma zaeksperymentowała ze wstęgą.

Duża symfonika to również żywioł Studio 140. Dobra kontrola basu, dynamika połączona z przyzwoitą masą, to atuty tych zestawów. Wiem skądinąd, że można wycisnąć więcej z nagrań Strasznego Dworu czy Króla Rogera, ale przy swoich rozmiarach głośników ProAki zachowywały się lepiej niż dobrze, stwarzając dobre złudzenie potężnego brzmienia. Podczas odsłuchu symfoniki zrewidowałem swoje wcześniejsze przekonanie dotyczące basu, nie jest go mniej niż w poprzednich „140”, ale jest on lepiej kontrolowany, nie ma tyle mięsa (gotowanego albo w inny sposób zmiękczanego). Jeśli to jest kompromis, to najwidoczniej jestem na niego skazany, bowiem brzmienie tych pięknych kolumn wydało mi się bardzo satysfakcjonujące estetycznie. Poza tym te kolumny mają sporą chęć do grania, podniesiona skuteczność w stosunku do poprzedniej wersji nie poszła na marne.

Co to ostatecznie za kolumny, te nowe „140”? Dla mnie było to udane spotkanie z następcami i rozwinięciem takich kolumn ProAc, jakie niegdyś lubiłem. Nie zawiodłem się na nowej wersji Studio 140, to bardzo wysokiej jakości, porządne zestawy głośnikowe, w dodatku wykonane z angielskim pietyzmem. Drewniany fornir rwie oczy. Przy każdych zakupach kolumn tej wielkości i ceny warto wziąć pod uwagę nowe zestawy ProAc. Nie byłbym zaskoczony, gdyby okazały się końcem poszukiwań. Poza tym świetnie wyglądają w pomieszczeniu, nawet najbardziej wymagający pod tym względem partner życiowy powinien być zadowolony z nowego zakupu.

Alek Rachwald


Pozostałe dane:
Dystrybucja: Audio Klan
Cena: 9000 zł
Nominalna impedancja: 8 ohms, minimum 4 ohms
Zakres czestotliwosci: 25 Hz to 30 kHz
Czułość: 91db/1 watt/1 metr
Wymiary (w/s/g): 104/19/28 cm
Masa: 20 kg (w komplecie z cokołem i szpilkami)
Wykończenie: naturalne forniry - czarny, mahoń, czereśnia, klon


System:
Odtwarzacz CD: Advance MCD 403/MDA-503
Wzmacniacz: SoundArt Jazz
Kolumny: Avcon ARM
Przewody głośnikowe: Argentum 6/4
Przewody sygnałowe: Zu Audio Wylie XLR
Przewody zasilające: Zu Audio Mother
Filtr sieciowy: IsoTek Sigmas
Podstawki: Ostoja

Załączone miniatury

 • pro1.JPG
 • pro2.JPG
 • pro3.JPG
 • pro4.JPG
 • pro5.JPG
 • pro6.JPG
 • pro7.JPG
 • pro9.JPG

7 komentarzy


jozwa maryn
06.09.2010 11:01
Obecnie już działa opcja normalnego załączania fotografii, jeśli są widoczne, to usunę linki zewnętrzne. Widać?
 • Zgłoś

Servantess
06.09.2010 12:46
Są fotki.
 • Zgłoś
No ,som .
 • Zgłoś

jozwa maryn
07.09.2010 19:24
Usunąłem z tekstu trochę literówek, na przykład nadgorliwa automatyczna korekta zamieniła mi poprzednio słowo "mother" na "moher". Za ten i parę innych błędów przepraszam, a właścicieli portali, w których ta recenzja została już zacytowana, proszę uniżenie o uwzględnienie proprawek. Tak, to do ciebie, Majo! :-)
 • Zgłoś
Fascynacja "perfekcyjną stolarką" Proaców zawsze mnie zastanawia. Ile razy widzę je na żywo, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to jedne ze słabiej wykończonych kolumn w danym zakresie cenowym. Przecież to tylko poprawność i nic więcej. Do Vienny, Monitor Audio, czy nawet Eposów daleka droga. Dorabianie filozofii, że to tradycja, szlachetny umiar itp. jest trochę robieniem dobrej miny do złej gry. Inni robią to lepiej.
Te nowe mid-basy też wyglądają jakoś tak, no właśnie - tanio.
Całościowo stare 100-tki robiły zdecydowanie lepsze, solidniejsze wrażenie. Wciąż pozostają IMO najkorzystniej wycenionym modelem proaca.
 • Zgłoś

jozwa maryn
26.09.2010 22:52
Nie mogę się z tym zgodzić. ProAc zawsze miał i ma również dziś bardzo dobrej jakości klasyczne forniry, kładzione w bardzo staranny sposób. To widać również w testowanych kolumnach. Fornir jest położony idealnie, rysunek słojów jest odpowiednio dobierany. Wymienione marki (z wyjątkiem Eposów) stosują odmienną stolarkę, w przypadku VA z zaokrągleniami, co jest faktycznie bardzo ładne, ale w zupełnie innym stylu. Co do Eposów, to wykończone są mniej więcej podobnie do ProAków, podobnie jak na przykład klasyczne modele Spendorów. Testowane 140-ki prezentowały się w pomieszczeniu bardzo dobrze, a to, ze membrany mają szary połysk, cóż, tak akurat wygląda ten materiał. Owszem, widywałem membrany w podobnym odcieniu w produktach np. Heco, ale przepraszam, tu są jednak głośniki Seas. Też wolałem wygląd membran XP, ale nie rzecz w kolorku, tylko w dźwięku. A wracając do wykończenia skrzyń, nie jestem fanem współczesnych na wysoki połysk wykończeń rodem z chińskich fabryk - a obudowy topowych MA czy topowych Triangli właśnie tam są robione. W ten sposób cały interes traci na ekskluzywności. Dla mnie nadal ekskluzywny jest czereśniowy lub orzechowy fornir z Europy.
 • Zgłoś
ostatnimi laty  stylowe meble w tradycyjnej technologii w małych seriach produkowane są w Egipcie
oby z audio nikt nie wpadł na ten pomysł :)
 • Zgłoś
You do not have permission to leave comments on this artykułZobacz też

Leben CS-660P + RS-28CX

Pornofonia

Microlab H12W

Onkyo BD-SP353

Diy na wystawie AudioVideoShow 2016

Wyszukaj Artykuł

Przystępując do Klubu zyskujesz:

 • Dostęp do dodatkowych artykułów i testów sprzętu
 • Promowanie zamieszczonych ogłoszeń sprzedaży lub kupna
 • Zniżki na zakupy w sklepach partnerskich
 • Kartę członkowską Klubu
 • Możliwość udziału w cyklicznych spotkaniach klubowiczów:
  • spotkania ze specjalistami z branży audio
  • spotkania z innymi audiofilami
  • darmowy catering
 • Przypisanie do grupy "Klubowicz" na forum, a co za tym idzie:
  • większą skrzynkę na wiadomości PW
  • możliwość edycji własnych postów przez 30 minut od publikacji
  • większe limity na umieszczane załączniki
  • większe limity w zakładce Galeria
  • większe limity w zakładce Blogi
  • możliwość tworzenia blogów prywatnych i tylko dla przyjaciół

Najnowsze komentarze

Klub.AudioStereo.pl - Artykuły, porady, felietony, konkursy, recenzje audio, testy sprzętu i wiele innych ciekawych informacji.
Nasza strona internetowa wykorzystuje cookies (pol.: ciasteczka)

Na naszej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej - więcej o tym w Naszej polityce prywatności. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia.

Akceptuję   Zmiana ustawień