Skocz do zawartości

Audiostereo.pl: Audiostereo Forum - Audiostereo.pl


Logo Magazyn
Witamy ponownie, Gość

Rega DAC

08.04.2011 06:04 | Fr@ntz w Źródła
 • Nie możesz edytować tego wpisu
Rega od zawsze była synonimem konserwatywnego podejścia do Hi-Fi . Co prawda z początku kontrowersyjny design i rozwiązania natury użytkowej budziły lekką konsternację wśród postronnych obserwatorów, lecz z biegiem lat stały się znakiem firmowym. Prawdopodobieństwo pomyłki z urządzeniem innego producenta było, jest i mam nadzieję będzie praktycznie zerowe. Jednak w zeszłym roku audiofilski świat został zaskoczony debiutem wzmacniacza i dwóch wersji odtwarzacza inaugurujących nową Reference Series. Wykonane z solidnością godną zamówień dla armii (ze szczególnym wskazaniem na wojska pancerne) zarówno cenowo, jak i przede wszystkim pod względem klasy dźwięku zapuszczały się w rejony, które wydawały się do tej pory poza zasięgiem i obszarem zainteresowań wyspiarskiego producenta. Rynek high-endowe nowalijki przyjął dość przychylnie, a od premiery nie rzuciła mi się w oczy żadna negatywna recenzja. Pomijam oczywiście dyskusje dotyczące ich wyglądu, bo są równie konstruktywne jakby przykładowo miłośnicy Nissanów Cube spierali się z fanami Mini Cooperów. Jednak nie samą referencją człowiek żyje, o wyżyciu z niej nawet nie wspominając. Ambitne projekty mają jednak to do siebie, że prędzej , czy później pewne rozwiązania trafiają, za zdecydowanie rozsądniejsze kwoty, do niższych serii. Czy tak stało się w przypadku pierwszego w ofercie Regi DACa?

Od strony wizualnej i po szybkim „obmacaniu” przetwornik prezentuje się nader intrygująco. Bardzo  elegancki i niestety potwornie podatny na mikrozarysowania akrylowy front zdobią podświetlane na czerwono logo, ukryte pod akrylem, również czerwone diody informujące o wybranym źródle, parametrach sygnału wejściowego i ustawionym filtrze, oraz trzy chromowane przyciski – włącznik, selektor filtrów i selektor źródeł. W tym miejscu chciałbym na chwilę zatrzymać się przy działaniu ww. filtrów, gdyż jak się okazało nie wszystko jest takie proste, jak się z pozoru wydaje. Otóż ustawienia są uzależnione od parametrów dostarczanego sygnału. I tak dla zakresu 32 – 48kHz kolejne pozycje oznaczają:
1 - Linear phase half-band filter
2 - Minimum phase soft-knee filter
3 - Minimum phase half-band filter
4 - Linear phase apodising filter
5 - Minimum phase apodising filter

Natomiast dla sygnałów 88,2 – 192kHz:
1 - Linear phase soft-knee filter
2 - Minimum phase soft-knee filter
3 - Linear phase brickwall filter
4 - Minimum phase apodising filter
5 - Linear phase apodising filte

Krótką charakterystykę ich działania podałem we wcześniejszej recenzji Isisa, więc tym razem pozwolę ją sobie odpuścić. Grunt, że wpływ jest na tyle słyszalny, że po dniu – dwóch będzie jasne, który najlepiej sprawdza się w danym systemie i z danym repertuarem. W moim przypadku była to trójka.

Rega_DAC-1.jpg Rega_DAC-3.jpg Rega_DAC-4.jpg Rega_DAC-5.jpg Rega_DAC-7.jpg

Zaskakująco wysoka, jak na tak nieduże gabaryty, waga sugeruje, że w wewnątrz nie ma zbyt wiele audiofilskiego powietrza. Zapełniona do granic przyzwoitości ściana tylna z mało standardowym gniazdem sieciowym – tzw. koniczynką jest to dość jasnym sygnałem, co producent sądzi o żonglerce kablami sieciowymi. Oczywiście jeśli ktoś się uprze to i z takimi wtykami jakiś audiofilski drut znajdzie, jednak brak możliwości zmiany ad hoc firmowego przewodu na coś alternatywnego potrafi skutecznie ostudzić chęć do eksperymentów. Dla posiadaczy rejestratorów cyfrowych producent umieścił również wyjście koaksjalne i optyczne.

Rega_DAC-6.jpg

W topowym odtwarzaczu (Isis) w zależności od wersji zastosowane były przetworniki Burr Brown PCM1794 (w wersji tranzystorowej), lub Wolfson WM8741 (w zlampizowanej). W testowanym DACu siedzą dwa (!!) Wolfsony WM8742. Jako odbiornik sygnału cyfrowego S/PDIF zastosowano Wolfsona WM8805, natomiast na kontroler USB wybrano  układ BB PCM2707. Osobiście uważam, że jest to cokolwiek dziwne posunięcie, biorąc pod uwagę fakt, że kość obsługuje jedynie sygnał 16 bit /32 -  48 kHz, co w dzisiejszych czasach, przy rosnącej popularności gęstych formatów nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem. Wzorcowy porządek, toroidalne trafo i złote Nichicony przyciągają wzrok, jednak, najbardziej intrygującym elementem okazała się, umieszczona na płytce drukowanej, adnotacja „Best Used With EL84 Valves”. Czyżby było warto czekać na lampową wersję przetwornika? Niestety producent milczy na ten temat jak zaklęty, a ja nie chcąc zbytnio posunąć się w latach w oczekiwaniu na lepszą wersję zająłem się  dostarczonym egzemplarzem.

Rega_DAC-8.jpg Rega_DAC-10.jpg Rega_DAC-11.jpg Rega_DAC-13.jpg
Rega_DAC-14.jpg Rega_DAC-16.jpg Rega_DAC-18.jpg

Może zabrzmi to cokolwiek dziwnie i część czytelników posądzi mnie o daleko idącą autosugestię graniczącą z omamami słuchowymi, jednak testowanemu DACowi brzmieniowo bliżej jest do topowego Isisa, niż do porównywalnych cenowo odtwarzaczy ze standardowej serii. Jeszcze nie znając jego ceny, po ponad tygodniowej rozgrzewce (otrzymałem fabrycznie nowe urządzenie), sądziłem, że taniej niż 4 - 4,5 tys. zł nie będzie. Okazało się jednak, że w Polsce cena została ustalona na 3,3 tys. zł. Okazja, dumping, a może świadoma polityka sprzedaży? W końcu Rega od dawna słynęła z dobrych i rozsądnie wycenionych urządzeń. Warto jednak skupić się na szczegółach. A jest na czym. Po pierwsze są to muzykalność i wewnętrzny spokój udzielający się słuchaczowi. Jakby podróżować piekielnie mocną limuzyną (dajmy na to Audi S8), w której jakość dróg, kąt wzniesienia, czy otaczający hałas są mało znaczącymi drobiazgami egzystującymi gdzieś na obrzeżach percepcji. Wystarczyło wygodnie rozsiąść się w fotelu, włączyć ulubioną płytę i dać się ponieść falom muzyki. Odsłuchy rozpocząłem od „The Devil’s Trill” Giuseppe Tartiniego (Palladians, Linn CKD 292). Wbrew tytułowi niezwykle mało na tym krążku diabelskości, za to nastrojowej i pięknej muzyki pod dostatkiem. Barwy instrumentów zostały pokazane w sposób lekko ocieplony i słodszy niż występują w rzeczywistości, jednak na to odstępstwo przymknąłem oko, przedkładając przyjemność odsłuchu ponad hiperdetalczność i chłód rodem z prosektorium. Taki sposób prezentacji przypominał mojego starego Densena DM 10. W dodatku bardzo zbliżony design stawiają najnowszy przetwornik Regi na korzystnej pozycji w wyścigu do serc i portfeli miłośników duńskiej marki, od lat zwodzonych zapowiedziami firmowego DACa.  Pozostając w kręgu muzyki klasycznej postanowiłem sprawdzić jak obiekt niniejszego testu poradzi sobie z ludzkim głosem. W tym momencie chciałem napisać, że w odtwarzaczu umieściłem płytę, jednak delikatnie minąłbym się z prawdą. Zamiast płyty „sięgnąłem” do katalogu z „Nisi Dominus & Stabat Mater” Vivaldiego z niesamowitym wokalem Philippe Jaroussky'ego (Naive). Do ocieplenia doszła karmelowa gładkość i słodycz. Żaden detal nie był maskowany a całość stanowiła nierozerwalny, pozbawiony kantów i ostrych krawędzi monolit.
Robiąc mały krok w bok sięgnąłem po „Odyssey” Hayley Westenry i „Carmine Meo” Emmy Shapplin.  Pierwszy album to niemal dziewczęce trele w klimatach, w jakich operuje zdecydowanie bardziej znana Sarah Brightman, drugi to zrealizowany z większym rozmachem i mix klasycznego śpiewu z elektronicznymi wstawkami, czyli również klimaty bliskie Brightmanównie, jednak Shapplin głos ma zdecydowanie mniej piskliwy i pozbawiony maniery wchodzenia na wyższych rejestrach w wibrato.
Obie płyty przesłuchałem z dużą przyjemnością. Krystalicznie czyste wokale były delikatnie wypchnięte przed linię głośników, pozwalając pozostałym muzykom i komputerowo wygenerowanym „atrakcjom” rozgrywać się w głębi, na szeroko wychodzącej poza kolumny scenie.  Jednak prawdziwe cuda zaczęły się dziać podczas „Sister Drum” Dadawy (XRCD K2). Głęboki, potężny i kontrolowany bas sięgał drugiego poziomu w parkingu pod moim blokiem i stanowił solidny fundament dla kobiecych, lekko zawodzących partii wokalnych. Nawet dość karkołomne utwory nie wprawiły Regi w zakłopotanie. Nadal spektakl muzyczny był prezentowany jako całość, z której bez trudu można wyłowić interesujące słuchacza elementy. Tak jakby odpowiednio długo wpatrując się w skomplikowany ornament odkrywać niewidoczne na pierwszy rzut oka detale.
Dokonując kolejnego wyboru repertuaru przyłapałem się na tym, że od dłuższego czasu przestałem zwracać uwagę na jakość nagrań. Niestety tolerancja angielskiego DACa też miała swoje granice i na „Keeper of The Seven Keys Part 1” Helloween (Noise N 0061) powiedziała pas. Gwoli ścisłości to ja powiedziałem, bo urządzeniu było wszystko jedno, jaki sygnał obrabia, natomiast dla mnie nie do końca. Mam do tej płyty niesamowity sentyment z czasów, kiedy katowałem ją jeszcze w formie kasetowej wydanej w epoce, gdy o prawach autorskich mało kto słyszał, jednak jakość nagrania pozwala jedynie na wykonanie ze srebrnego krążka stylowej ozdoby do zawieszenia pod lusterkiem w samochodzie.  Całe szczęście wystarczyło sięgnąć po albumy przy których realizacji , bądź remasteringu, ktoś choć o drobinę się przyłożył. Bardzo miłym zaskoczeniem była reprodukcja japońskich remasterów Metallicy. O ile do tej pory ich odsłuch, ze względu na przesadną sterylność, rodem z laboratoriów NASA, stawał się po kilkudziesięciu minutach nużący, o tyle z Regą wypadł bardzo smakowicie, Delikatne dopalenie i zhumanizowanie  przywróciło muzyce mojej młodości właściwy ciężar, wykop i tak potrzebną soczystość.

Powyższy opis dotyczy moich obserwacji poczynionych podczas odsłuchów ze źródeł cyfrowych spiętych z Regą kablami optycznymi i koaksjalnymi. Próby z laptopem nie wypadły (przynajmniej dla mnie) przekonująco. Dźwięki zbyt kleiły się do głośników, bas tracił na motoryce a przy szybkich pasażach zdarzało mu się nie nadążać za resztą pasma. Zmiana kolumn z podłogowych na monitory przynosiła poprawę, lub raczej maskowała problem, jednak mając możliwość wyboru decydowałem się na granie tych samych plików przez odtwarzacze sieciowe i dzięki temu karmiłem DACa poprzez wejścia nie potraktowane przez konstruktorów po macoszemu.

Najwyższy czas na małe podsumowanie. Rega DAC jest jednym z niewielu urządzeń, z którymi rozstawałem się po testach z niekłamanym żalem.  W dodatku podobny smutek odczuwałem po kosztującym krocie wzmacniaczu Air Tight ATM-1, z którym pomimo przepaści cenowej niedrogi DAC mógłby stworzyć wielce udany duet. Dzięki niezwykle atrakcyjnemu brzmieniu, osiągającemu pułap  praktycznie niespotykany  w tych obszarach cenowych, przyjaznej obsłudze i bogactwie wejść Rega ze swoim pierwszym, i jak na razie jedynym, przetwornikiem wydaje się pozycją obowiązkową na listach „odsłuchowych” audiofilów i melomanów poszukujących nowego DACa.
Tekst i zdjęcia Marcin Olszewski
Dystrybutor: This.pl Audio
Cena: 3300 zł

Dane techniczne:
Wejścia cyfrowe:
USB (16bit 32/44.1/48kHz)
Input 1 Optical/Toslink (24 bit 32/44.1/48/88.2/96/176.4/192 kHz)
Input 2 Optical /Toslink (24 bit 32/44.1/48/88.2/96/176.4/192 kHz)
Input 3 Isolated 75 Ohm Co-axial (24 bit  32/44.1/48/88.2/96/176.4/192 kHz)
Input 4 Isolated 75 Ohm Co-axial (24 bit 32/44.1/48/88.2/96/176.4/192 kHz)
Wymiary S x G x W [cm]: 21,5 x 27 x 8
Waga [kg]: 4,0
Dostępne wersje kolorystyczne: czarna, srebrna

System wykorzystany w teście:
Źródło sygnału cyfrowego: transport Stello CDT100; LG DP1W; Yamaha NP-S200; Cambridge Audio Sonata NP30; Samsung N150 (Netbook);
DAC: Stello DA 100 Signature 96/24; Blacknote DAC 30
Wzmacniacz: Hegel H-100
Kolumny: Neat Acoustics Motive One; Monitor Audio Gold GX200; Audio Solution Pulsar; Xavian XN 250 EVO
IC: Antipodes Audio Katipo; Audiomago AS; Sonics Modigliani NF
IC cyfrowe – Fadel art DigiLitz; Harmonic Technology Cyberlink Copper
Kable USB – Wireworld Ultraviolet, Wireworld Starlight
Kable głośnikowe: Harmonix CS-120
Kable zasilające: GigaWatt LC-1mk2; Supra Lo-Rad 3x2,5mm; Audionova Starpower Mk II
Listwa: GigaWatt PF-2 + kabel LC-2mk2


16 komentarzy


marekzawa
08.04.2011 20:05
Ciekawa recenzja.
Wejscie USB dodano chyba tylko na zasadzie, że tak obecnie wypada. Mogła się Rega postarać i dać coś lepszego niż PCM.
Wygląd DACa to kwestia gustu, ale gniazdo sieciowe to już jakiś niewypał. Nawet wymienić się go nie da.
 • Zgłoś
Co do sekcji USB odniosłem podobne wrażenie. Jeśli zaś chodzi o gniazdo sieciowe typu "Cloverleaf" / C5 to dostępne są adaptery (np - Gigawatta)
 • Zgłoś
to w tych pieniadzach co protagonist......ale jakosc wykonania jakby lepsza i gra to przecież fajnie
 • Zgłoś
Frantz, dzięki za recenzję tego zacnego sprzętu za rozsądne pieniądze. Rega, moim zdaniem, to zawsze rzetelna jakość za przystępną cenę.
 • Zgłoś

whitesnake
11.04.2011 16:57

Wyświetl postUżytkownik Violet dnia 10.04.2011 - 22:34 napisał

Rega, moim zdaniem, to zawsze rzetelna jakość za przystępną cenę.
I jak dotąd, pełna przewidywalnosć charakteru. Co dla mnie jest sporą zaletą...
 • Zgłoś
Jest już test Regi w niemieckim Audio - 115 pkt podobnie jak Styleaudio Szafir czy Benchmark Dac, Audiolab 8200CDQ...Moon itd.itd. - jak widać punktacja podobna mimo różnego charakteru urządzeń...co to oznacza ? ano to, że niejako to wszystko to ta sama klasa o różnym charakterze...na dodatek często droższe urządzenia np. DAC za 3500 Euro kończą test ze 110 punkcikami na koncie.....rozwój cyfry jednak jest znaczny w ostatnich latach i cena o niczym nie świadczy, co wielu smuci, bo chcieliby posiadać coś wyjątkowego niedostępnego dla zwyczajnego zjadacza chleba, a tu lipa........
 • Zgłoś

Wojtek76
19.04.2011 18:34
To prawda granica powoli sie zaciera i mysle, ze w tej chwili to zrobic urzadzenie neutralne to rzadna sztuka i konstruktorzy staraja sie w drozszych urzadzeniach dodac pierwiastek magii do tego, ( takie vinylowe granie)co nie znaczy, ze nie da sie tego zrtobic w tanszych urzadzeniach. Moim zdaniem roznica jest nadal w precyzji i przestrzeni na korzysc drozszych produktow. Ale mysle, ze za rok w cenie ok 1000zl bedziemy mogli nabyc HiEnd pelna geba;)
 • Zgłoś

Wyświetl postUżytkownik zyzio dnia 16.04.2011 - 12:47 napisał

Jest już test Regi w niemieckim Audio - 115 pkt podobnie jak Styleaudio Szafir czy Benchmark Dac, Audiolab 8200CDQ...Moon itd.itd. - jak widać punktacja podobna mimo różnego charakteru urządzeń...co to oznacza ? ano to, że niejako to wszystko to ta sama klasa o różnym charakterze...na dodatek często droższe urządzenia np. DAC za 3500 Euro kończą test ze 110 punkcikami na koncie.....rozwój cyfry jednak jest znaczny w ostatnich latach i cena o niczym nie świadczy, co wielu smuci, bo chcieliby posiadać coś wyjątkowego niedostępnego dla zwyczajnego zjadacza chleba, a tu lipa........
smieszy mnie to tak jak goście którzy maja rzędowe 4 cylindowe autka o mocy 200 koni z 2 litrów i mówią że im to jedzie. ja im mówie żeby sobie pojeździli 4-5 litrową v8 np. mercedesa- raz inna jazda a dwa swiadomośc że kogoś innego nie stać. to nic złego. ja w ogóle nie rozumie o co im chodzi z "turbo dziurą" ? to chyba jakaś przypadłość samochodów z jedną turbiną i na dodatek silnikiem R4...fujjj...jakieś laguny, mondea, kie i inne syfy...swiat idzie na psy...
 • Zgłoś
wtedy kiedy za 1000 zł będziesz miał dotychczasowy hi-end będzie już nowy hi-end i tak w kółko...
 • Zgłoś
Miło nam Poinformować iż Rega skalkulowała dla nas nowa cenę zakupu tego modelu DAC-a
Niezwłocznie pragniemy się tym podzielić i obniżyliśmy jego cenę detaliczną,
która teraz wynosi 2700 zł

w razie zainteresowania proszę o kontakt, pozdrawiam
Arek
this.pl Audio
as@this.pl
 • Zgłoś
Czy bedzie w przyszlosci - co mozna by niejako wywnioskowac po napisie na laminacie - wersja zlampizowana i z poprawionym torem USB juz przystosowanym do gestych formatow?
 • Zgłoś

Akira931
25.07.2011 02:29

Wyświetl postUżytkownik WuMike dnia 23.07.2011 - 10:21 napisał

Czy bedzie w przyszlosci - co mozna by niejako wywnioskowac po napisie na laminacie - wersja zlampizowana i <b>z poprawionym torem USB</b> juz przystosowanym do gestych formatow?

Moim skromnym zdaniem to jest "ewolucja", jeśli można tak powiedzieć. i raczej będą dążyć do całkowitego wyeliminowania sekcji USB.
Czemu ?
Już mowie ;D.
W przypadku korzystania z tego przetwornika z komputerem, nie tylko Desktopem ale i Laptopem (Ale tu potrzebny konwerter USB --> SPDIF) jakość dźwięku wcale nie musi ustępować odtwarzaczom strumieniowych.
Poprzez wyprowadzenie sygnału nie przez port USB tylko cyfrowo.
Dla przykładu, załóżmy, że Rega udoskonaliłaby tor pod USB i podniosłoby to cenę przetwornika o dajmy na to 500 zł (Najbardziej prawdopodobna opcja). A dźwięk z USB zrównałby się z poziomem innych wejść.
Taniej wychodzi kupić kartę dźwiękową z dobrym wyjściem cyfrowym np. Xonar DX/DS. A te można dostać już za 80 zł. Różnica 420 zł. Może trochę wychodzi moje sknerstwo, no ale Mieć a nie mieć te 420 zł w kieszeni??
 • Zgłoś

il Dottore
25.04.2012 21:01
Rega to Rega! Brać! :)
Ja nie lubię OS-DAC ale jeśli komuś ta technologia nie przeszkadza, to sądzę że omawiany przetwornik jest świetnym typem zakupowym.
 • Zgłoś

il Dottore
25.04.2012 21:02
Dopiero przejrzałem inne wpisy... 2700? To nie okazja - to kradzież! BRAĆ! :)
 • Zgłoś

il Dottore
26.04.2012 04:51
Patrzcie na tylną ściankę: Made in England! Za taką kasę to nie jest chińskie!
 • Zgłoś
Obecnie w UK u legalnych dystrybutorów pojawiła się limitowana liczba tych przetworników za 350Ł / sztukę (przesyłka gratis!)! Po dzisiejszej cenie funta to ok 1800 zł!
 • Zgłoś
You do not have permission to leave comments on this artykułZobacz też

Dzisiejsze śniegi

Monkey Cable Concept i Clarity

Audio Show 2014 część 2: hotel Kyriad

Yamaha MusicCast Round 2 Event

iFi iDSD LE (Light Edition)

Wyszukaj Artykuł

Przystępując do Klubu zyskujesz:

 • DostÄ™p do dodatkowych artykułów i testów sprzÄ™tu
 • Promowanie zamieszczonych ogÅ‚oszeÅ„ sprzedaży lub kupna
 • Zniżki na zakupy w sklepach partnerskich
 • KartÄ™ czÅ‚onkowskÄ… Klubu
 • Możliwość udziaÅ‚u w cyklicznych spotkaniach klubowiczów:
  • spotkania ze specjalistami z branży audio
  • spotkania z innymi audiofilami
  • darmowy catering
 • Przypisanie do grupy "Klubowicz" na forum, a co za tym idzie:
  • wiÄ™kszÄ… skrzynkÄ™ na wiadomoÅ›ci PW
  • możliwość edycji wÅ‚asnych postów przez 30 minut od publikacji
  • wiÄ™ksze limity na umieszczane zaÅ‚Ä…czniki
  • wiÄ™ksze limity w zakÅ‚adce Galeria
  • wiÄ™ksze limity w zakÅ‚adce Blogi
  • możliwość tworzenia blogów prywatnych i tylko dla przyjaciół

Najnowsze komentarze

Klub.AudioStereo.pl - Artykuły, porady, felietony, konkursy, recenzje audio, testy sprzętu i wiele innych ciekawych informacji.
Nasza strona internetowa wykorzystuje cookies (pol.: ciasteczka)

Na naszej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej - więcej o tym w Naszej polityce prywatności. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia.

Akceptuję   Zmiana ustawień