Skocz do zawartości

Audiostereo.pl: Audiostereo Forum - Audiostereo.pl


Logo Magazyn
Witamy ponownie, Gość

Odtwarzacz CD Bryston BCD1

26.01.2010 11:25 | audiostereo.pl w Recenzje
 • Nie możesz edytować tego wpisu
W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy w ofercie polskich dystrybutorów pojawiło się sporo produktów z Kanady – Hansen Audio, Tenor Audio, Virtual Dynamics, Coincident i pewnie jeszcze inne, które akurat nie wpadły w moje ręce. A przecież już wcześniej nieco „kanadyjczyków” było u nas znanych, jak choćby Sim Audio czy Bryston. Są wśród nich firmy dość młode na rynku (choćby Hansen) jak i starzy wyjadacze jak właśnie Bryston. Ta ostatnia firma powstała w 1960 roku, niedługo więc będzie obchodzić półwiecze istnienia. Urządzenia, z których jest najbardziej znana, to wzmacniacze i przedwzmacniacze tranzystorowe, używane zarówno przez audiofilów jak i przez profesjonalistów na całym świecie. W ofercie znajdziemy również inne urządzenia, jak DAC-i, zwrotnice czy phonostage.

Produkt, który trafił w moje ręce to odtwarzacz CD, pierwszy w historii firmy, który na rynek trafił dopiero w 2007 roku. Zwłaszcza dziś, gdy jesteśmy świadkami kolejnej powolnej rewolucji, a może raczej ewolucji w dziedzinie nośników dźwięku, tak późna decyzja firmy wydaje się posunięciem dziwnym. Ale pomimo trwającej ewolucji w kierunku odtwarzania muzyki z plików, format CD ma się wciąż nieźle. Ciągle jest to format oferujący największe możliwości zakupu ulubionej muzyki – takiego wyboru nie ma bynajmniej w plikach (pomijając stratne formaty), czy w winylach. Niedawno rozmawiałem o tym ze znajomym i on stwierdził, że już zaciera ręce w nadziei, że w ciągu paru lat stanie się to samo, co 20 lat temu z winylami. Otóż wówczas, w obliczu „wielkiej zmiany” i przejścia na płyty CD, ludzie masowo pozbywali się płyt winylowych i to za bezcen. Będziemy więc czekać wraz z kolegą na powtórzenie się sytuacji i kupimy tony świetnych wydań na cd, za niewielkie pieniądze. A wówczas niewątpliwie przyda się dobry odtwarzacz CD. Warto więc sprawdzić, czy takim urządzeniem może być produkt jednej z najstarszych firm na rynku.

Produkty Brystona kojarzą się z solidnością, trwałością (na część urządzeń firma udziela 20 lat gwarancji), prostotą formy, wysoką jakością wykonania i oferowanego dźwięku – innymi słowy bliżej jest tym produktom do rynku profi niż do „domowego hi-fi”. Tak też jest z BCD1 – żadnych zbędnych ozdobników. Prosta, funkcjonalna, solidna obudowa, w wypadku mojego egzemplarza z frontem w kolorze srebrnym (opcjonalnie w czarnym). Na froncie w lewym roku znajdziemy wyświetlacz – niezbyt duży, ale dość czytelny, w kolorze zielonym. Logo Brystona wytłoczono na szufladzie napędu, a całość uzupełnia gama przycisków do obsługi odtwarzacza oraz czerwona dioda sygnalizująca „stand-by”. Z tyłu wyjścia XLR i RCA, ale również toslink, AES/EBU i S/PDIF. Jako napęd Bryston wykorzystał Philipsa L1210, zmieniając jednakże zegar na taki, by uzyskać pełną synchronizację z DAC-em (Crystal CS4398), co wg producenta zapewnia minimalizację jittera do poziomu, który można pominąć.

Nie mogę nie wspomnieć o pilocie. Żadnej taniej plastikowej chińszczyzny, jaką można znaleźć w pudełkach nawet bardzo znanych marek. Solidny, ciężki pilot z aluminium, który sprawia wrażenie, że przetrwałby nawet walkę z Pudzianem. Obsługuje wszystkie podstawowe funkcje. Klawisze nie są zbyt wielkie, ale myślę, że nawet osoby z grubymi palcami nie będą miały problemów z obsługą. No i jeszcze jeden bajer, ale z gatunku użytecznych: jeśli w pomieszczeniu jest ciemno, wystarczy dotknąć dowolnego klawisza i cała klawiatura jest podświetlana. Świetne rozwiązanie dla kogoś, kto jak ja, słucha często muzyki jedynie przy blasku lamp (tych we wzmacniaczu oczywiście). Zastanawiałem się w pewnym momencie, czy nie zachować części informacji dla siebie: byłby to prosty test na to, kto czyta instrukcje obsługi. Bez przeczytania instrukcji nikt się nie domyśli, że pilotem można również regulować jasność wyświetlacza, oraz w ogóle włączać go i wyłączać. Pilota można również używać do sterowania innymi urządzeniami Brystona (jeśli mamy je w systemie). Trzeba w tym celu wykorzystać przycisk o nazwie „CODE”, oraz zawarte w instrukcji kody. Ciekawe rozwiązanie, zapewne pochodzące raczej z rynku profesjonalnego.

Jakie są zasady uzyskania dobrego dźwięku wg Brystona? Napęd i DAC muszą używać tego samego zegara (Master clock) – pełna synchronizacja to eliminacja jittera. Użyty DAC to hybrydowy, wielobitowy delta-sigma Crystal CS4398. Ten chip najpierw upsampluje sygnał z 44,1kHz do 192 kHz, a później wykonuje 128-krotny oversampling tworząc nową częstotliwość próbkowania przed przepuszczeniem sygnału przez filtr interpolacyjny, co pozwala uzyskać falę dźwiękową o bardziej „analogowym” kształcie. Sygnał jest następnie buforowany i wzmacniany przez dyskretne op-ampy w klasie A. Innym elementem niezbędnym do uzyskania dobrego dźwięku jest odpowiednie zasilanie zarówno sekcji analogowej jak i cyfrowej. Bryston poświęcił dużo uwagi odpowiedniemu zaprojektowaniu i wykonaniu obydwu, tak by zasilanie nie wpływało w żaden negatywny sposób na dźwięk.

Zabierając się do odsłuchów urządzeń, które są skierowane na rynek profesjonalny (studyjny), lub też często są przez ten sektor użytkowane, mam zazwyczaj wątpliwości, a nawet odrobinę negatywne nastawienie. Dlaczego? Otóż urządzenia studyjne mają głównie umożliwić osobom pracującym z dźwiękiem jego dokładna analizę, i w tym są zazwyczaj świetne. Ale możliwość rozbioru dźwięku na czynniki proste niekoniecznie idzie w parze z przyjemnością słuchania muzyki. Oczywiście są osoby, które chcą usłyszeć każdy detal nagrania, zanalizować poprawność brzmienia każdego instrumentu i to ich pełne prawo. Ja jednakże chcę słuchać muzyki, chcę by dźwięk, który do mnie dociera był czymś więcej, niż tylko sumą dobrze brzmiących poszczególnych zakresów częstotliwości, szerokiej, trójwymiarowej sceny, dobrej barwy etc. Ja chcę uczestniczyć w muzyce, bawić się z nią, wzruszać, przeżywać ją po prostu. Nie chcę natomiast, żeby zbyt analityczne przedstawienie dźwięku, wyciąganie drobnych szczegółów na wierzch przeszkadzało mi w odbiorze całości. Oczywiście, to co opisuję nie jest bynajmniej cechą wszystkich urządzeń studyjnych, ale zdarzyło mi się słyszeć kilka takich, na których słuchanie muzyki było ponad moje siły – dźwięk męczył mnie po kilku, kilkunastu minutach.

W przypadku Brystona oczekiwania miałem pozytywne. Mój system został zbudowany pod kątem przyjemności słuchania, muzykalności i barwy. SET na 300B, głośniki tubowe z szerokopasmowcem, CEC 51XR jako źródło cyfrowe (jedno z bardziej analogowo brzmiących w swojej klasie cenowej). Tuż przed odsłuchami BCD1 w moim systemie gościły głośniki WHT wyposażone m.in. we wstęgi. Pokazały, że bardziej dźwięczna, perlista góra i średnica mogą stać się dodatkową zaletą tego systemu, wcale nie powodując utraty jego zalet. Stąd też po bardziej przejrzystym (przynajmniej w założeniu) źródle spodziewałem się głównie pozytywów. I nie zawiodłem się. Bryston wniósł do systemu „powiew ożywczego powietrza”. Pierwsze wrażenie było porównywalne z otwarciem okna w dusznym pokoju. Oczywiście, częściowo za to pierwsze wrażenie odpowiedzialna jest sama zmiana w dobrze znanym brzmieniu. Ale faktem jest, że urządzenia słabe tez wnoszą zmiany, tyle że wówczas pierwszą reakcją jest chęć natychmiastowego odłączenia sprzętu.

CEC 51XR delikatnie dociepla brzmienie. Dotyczy to właściwie wszystkich zakresów, co sprawia, że brzmienie jest po prostu przyjemne, choć krytycy tego urządzenia twierdzą, że nieco „muli” dźwięk. Bryston ocieplenia już nie wnosi. Oferuje nieco większą przejrzystość, nie zaokrągla również basu, co sprawia, że brzmi on bardziej twardo, konturowo. Ten brak ocieplenia można „winić” również za wrażenie otwarcia się dźwięku, większej ilości powietrza. Bardzo istotna dla dla przekazu muzyki średnica jest gęsta, kolorowa, ale jak już wspomniałem, nie ma delikatnego ocieplenia CEC-a, co sprawia, że jest bardzo przejrzysta, nie tracąc jednak pięknych barw. Ani w średnicy, ani w tonach wysokich nie ma przesadnej ostrości, której się nieco obawiałem. Oczywiście, jeśli np. Katia Cardenal, śpiewając po hiszpańsku nieco „syczy”, to BCD1 odda to doskonale, ale będą to tylko naturalne sybilanty, nieprzesadnie eksponowane. Bas, o którym już pisałem, że jest twardszy i bardziej konturowy niż w CEC-u, jest też dobrze różnicowany, co nie jest łatwą sztuką. Ogólnie, brzmienie określiłbym jako neutralne, szczegółowe (ale nie analityczne), muzykalne (ale nie kluchowate), wyrównane w całym zakresie. Odtwarzacz powinien pasować zarówno do takich systemów jak mój, bardzo „analogowych”, gdzie wniesie odrobinę świeżości i otwartości, ale również do systemów po prostu dobrych, neutralnych, gdzie nie będzie wnosił własnej sygnatury dźwiękowej. Nie polecałbym go tym, który mają jasno/ostro/sucho brzmiący zestaw, bo Bryston nie będzie miał łagodzącego wpływu na takie brzmienie. Wady? W zasadzie przychodzi mi do głowy tylko jedna obiektywna: szuflada napędu chodzi dość głośno. Z kolei subiektywnie mogę powiedzieć, że element, który na pewno wolę w wykonaniu CEC-a to wokale. Lekko ocieplone brzmią przyjemniej, ale to całkowicie subiektywna rzecz. Myślę, że w swojej cenie (po dzisiejszym kursie jest to około 10 500 pln) odtwarzacz Bryston to pozycja zdecydowanie warta sprawdzenia, sprzęt który może doskonale sprawdzić się w różnych systemach.

Marek Dyba

Szczegółowe dane:
Dystrybutor: MJ Audio Lab
Cena: 3150,00 CAD netto
Dane techniczne wg producenta:
Pasmo przenoszenia: 20Hz - 20 kHz
Stosunek S/N: > 115 dB
THD: < 0,002 %
Poziom wyjściowy: 2,3 V RCA, 4,6 V XLR
Waga: 8,2 kg

Wykorzystany system odsłuchowy:
Art Audio Symphony II z lampami 300B Western Electric; Cymer 300B SE 9.1
CEC 51 XR
Michell Gyro SE z Technoarm i wkładką AT 33PTG
EseLabs Nibiru
WHT PR1 MKII FALCON; Emerald Physics CS 3; Tuby z głośnikiem FSAC-2B
Głośnikowe: Gabriel Gold Revelation mk I, PSC Custom
IC: Gabriel Gold Extreme mk2, Neotech NA-12165, Antipodes Audio Komako
Sieciowe: ZU, Neel, DIY Acrolink


15 komentarzy


Redaktor
26.01.2010 12:26
Zdjęcia

 • 1561333_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
26.01.2010 12:27
Zdjęcia

 • 1561335_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
26.01.2010 12:27
Zdjecia

 • 1561337_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
26.01.2010 12:31
Zdjecia

 • 1561341_1.jpg
 • Zgłoś

Redaktor
26.01.2010 12:31
Zdjecia

 • 1561342_1.jpg
 • Zgłoś
Wnętrze imponujące.
 • Zgłoś
"Nie mogę nie wspomnieć o pilocie. Żadnej taniej plastikowej chińszczyzny"

Proponuję obejrzeć pilota od chińskiego Vincenta Cd6,lepiej wykonany,ładniej zaprojektowany i w dodatku piękne szczotkowane alu.
 • Zgłoś

Piotrek608
01.02.2010 15:33
Tak czy siak nie gadajcie cedek wykonany baaaardzo zacnie kawał solidnego klocka..daje mu 10 lat gwarancji w spokojnych warunkach domowych.
Co do zakupu płyt cd tez licze na oszołomów którzy będą sie za grosze pozbywać dysków cd na rzecz nowych cudownych technologii....tylko czemu w ciagu kilku ostatnich lat obserwuję dziwny trend, ze coraz więcej firm powraca do nosnika cd i produkcji odtwarzacza cd..Accuphase DP500..ostatnio widziałem fajnego Exposure..tez tradycyjny cd...omamy jakieś czy co?
 • Zgłoś
"Proponuję obejrzeć pilota od chińskiego Vincenta Cd6,lepiej wykonany,ładniej zaprojektowany i w dodatku piękne szczotkowane alu."
Wyjątek potwierdzający regułę. I nie miał to być bynajmniej przytyk do chińskich produktów audio, wręcz przeciwnie, do tych z całego świata, którzy sprzedają swoje cdki za tysiące dolarów, a dołączają paskudną, chińska tandetę (jeszcze raz - to nie wina Chińczyków - oni realizują jedynie zamówienia).

A co do pojawiających się nowych odtwarzaczy - oczywiście, że się pojawiają - zawsze przed końcem życia produktu, firmy próbują przedłużyć wyciskanie kasy z klientów. Ale to są ostatnie podrygi. Słuchanie muzyki z plików jest przede wszystkim wygodniejsze - a to decyduje o wyborze większości klientów.
 • Zgłoś

dekoracja
01.02.2010 17:19
to tak, jakby po wynalezieniu zupy w proszku ludzi przestać mieli jeść w restauracji, czy gotować w domu. "Bo to wygodne". Otóż to nie jest jedyne kryterium. Przez pewien czas ludzie będą istnieć z potężnymi kolekcjami płyt cd. być może powstanie CD UNDERGROUND i na pewno ja się tam zapisze.
 • Zgłoś
Oczywiście CD ma szansę nadal istnieć jako nisza - tak jak dziś nalog. CD ma jednak zasadniczą w stosunku do winylu słabość - brak wyjątkowości. Co zostało zgrane do pliku cyfrowego, takim plikiem pozostanie bez względu na nośnik. Serwery, oferując praktycznie bezbłędny odczyt danych i tę samą lub wyższą jakość dźwięku, są po prostu wygodniejsze. Dziś niedomaga jeszcze system dystrybucji plików, ale gdy zostanie on poprawiony, nie będzie już żadnego powodu aby razem z muzyką kupować dodatkowo „śmieszne plastikowe placki z dziurką w środku”.
Porównanie nowych technologii do zupek w proszku na rynku spożywczym jest zupełnie chybione. No chyba, że za takie zupki uznamy tanie grajki mp3. Ale i tutaj widać ile osób przerzuca się na „mp3_zupki” nawet w domowych systemach. Zaś pliki bezstratne to raczej szef kuchni z dobrej restauracji zaproszony do naszego domu i gotujący na zamówienie. Raczej mało kto zrezygnuje z takiej możliwości na co dzień :)
 • Zgłoś
... ale płyt CD oczywiście nie będę wyprzedawał za grosze. Za jakiś czas, po zgraniu plików na HD, plastikowe kółka trafą do solidnego kufra razem ze starymi fotografiami :)
 • Zgłoś
Hmm.. wygoda nie jest kryterium większości? To dlaczego ludzie zrezygnowali w swoim czasie z lepszego dźwięku winyli na rzecz CD? Dlaczego większośc nieaudiofili zrezygnowała już z CD na rzecz mp3?
 • Zgłoś

rafaell.s.cable@gmail.com
15.02.2010 20:25
=>pal55, 3 Lut 2010, 10:31

Z głupoty,mody, po prostu bezmyślnie.
 • Zgłoś
Uzupełnię powyższy test o niespodziankę.
Bryston od połowy lutego oferuje  b e z p ł a t n y  upgrade opisywanego odtwarzacza. Wystarczy skontaktować się z przedstawicielem w Polsce (MJ Audiolab) lub poprostu ze sklepem, w którym dokonało się zakupu ww urządzenia.
 • Zgłoś
Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zarejestruj się lub zaloguj.
Jeśli posiadasz już konto na Facebooku, możesz się zalogować bez rejestracji ( logowanie przez Facebook).Zobacz też

Poradnik PC-Audio cz. 1

Test głośników Dynaudio Confidence C1

Słuchawki firmy Tonsil

Peachtree Audio Deepblue2

Devialet 200 + Bowers & Wilkins 805 D3

Wyszukaj Artykuł

Przystępując do Klubu zyskujesz:

 • Dostęp do dodatkowych artykułów i testów sprzętu
 • Promowanie zamieszczonych ogłoszeń sprzedaży lub kupna
 • Zniżki na zakupy w sklepach partnerskich
 • Kartę członkowską Klubu
 • Możliwość udziału w cyklicznych spotkaniach klubowiczów:
  • spotkania ze specjalistami z branży audio
  • spotkania z innymi audiofilami
  • darmowy catering
 • Przypisanie do grupy "Klubowicz" na forum, a co za tym idzie:
  • większą skrzynkę na wiadomości PW
  • możliwość edycji własnych postów przez 30 minut od publikacji
  • większe limity na umieszczane załączniki
  • większe limity w zakładce Galeria
  • większe limity w zakładce Blogi
  • możliwość tworzenia blogów prywatnych i tylko dla przyjaciół

Najnowsze komentarze

Klub.AudioStereo.pl - Artykuły, porady, felietony, konkursy, recenzje audio, testy sprzętu i wiele innych ciekawych informacji.
Nasza strona internetowa wykorzystuje cookies (pol.: ciasteczka)

Na naszej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej - więcej o tym w Naszej polityce prywatności. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia.

Akceptuję   Zmiana ustawień