Skocz do zawartości

Audiostereo.pl: Audiostereo Forum - Audiostereo.pl


Logo Magazyn
Witamy ponownie, Gość

Audio Show 2010 - Hotel Sobieski

12.11.2010 23:47 | Fr@ntz w Reportaże
 • Nie możesz edytować tego wpisu
Początek listopada w tym roku wprawił w konsternację najstarszych górali (speców lepszych niż niejednokrotnie habilitowana kadra IMiGW). Temperatury bez najmniejszego zażenowania dobijające do piętnastu stopni Celsjusza, błękitne niebo i słońce rodem z majowego weekendu. Całe szczęście, tradycji stało się zadość i pomimo przesunięcia terminu Audio Show ze zwyczajowego długiego weekendu na siedem dni wcześniejszy, Warszawa przywitała brać audiofilską ulewnym deszczem.
comp_1.jpg

To chyba jedyny stały punkt programu znany od lat. Nie wiem, czy to pogoda, czy zmiana przyzwyczajeń, ale w sobotni poranek kolejki przed bocznym wejściem do Sobieskiego nie było. Pochodną tego kuriozum oczywiście stał się brak zaduchu w większości pokojów (przynajmniej do przedpołudnia) i cywilizowane poziomy głośności podczas prezentacji. Czyżby zwiastun normalności? Z pewnością tak, ale nie uprzedzajmy faktów.
Pierwszą część relacji chciałbym przeznaczyć na hotel Sobieski, a specjały serwowane w Kyriadzie i Bristolu zostawić na deser. Przetestowanej i sprawdzonej metody zwiedzania od najwyższej kondygnacji nie miałem zamiaru zmieniać i tuż przed oficjalną godziną otwarcia krążyłem po hotelowych korytarzach. Zresztą nie byłem jedynym zwiedzającym, gdyż część wystawców korzystało z ostatnich chwil wolności, żeby choć na chwilę rzucić uchem jak gra u konkurencji.

Pierwszym pokojem, w którym miałem okazję był nr. 701  zajmowany przez Pro Audio Bono i Mediam.
Lampową amplifikację Sophia Electric na 300B, gramofon Systemdeck 3D i polskie odgrody Ardento można było uznać za bardzo dobry wstęp do  zwiedzania. Poprzeczka została ustawiona na wysokości, do której większość zwiedzających najchętniej by doskoczyła i została na długie lata.  Nic nie przeszkadzało, nie atakowało a  całość brzmiała na tyle przyjemnie, że ciężko było zwlec odwłok i poczłapać dalej.
comp_2.jpg

Do 702-ki udało mi się wbić dopiero w niedzielę, ale chcąc utrzymać jako taki ład numerologiczny uznałem, że warto od razu kilka słów napisać. Lowther Klub i Amparo/Kustagon, czyli tuby na przetwornikach Lowthera, lampy i … granie z plików. Czyli ogień i woda w całkiem smakowitym wydaniu. Gdyby nie walący niemiłosiernie po oczach LCD Acera byłoby naprawdę miło. Podejrzewam, że jakby sterowanie przerzucić z ordynarnej klawiatury i płaszczaka na jakiś smartfon było by i estetyczniej i wygodniej.
comp_3.jpg comp_4.jpg

Pokój 707 zajęły Studio HiEnd Pełne Brzmienie i Avcon. Lampowa elektronika Tri i topowe Avalanche Reference Monitor. Odtwarzacz TRV-CD4SE miałem przez parę tygodni u siebie, więc całkiem dobrze go poznałem i zdążyłem polubić. O TRV-300BD Alek wypowiadał się również bardzo pozytywnie i razem z ARMami udało się dystrybutorowi stworzyć system wysokich lotów. Warto wspomnieć o firmowych ustrojach akustycznych, które nie dość, że skuteczne to i nie brzydkie.
comp_5-avcon.JPG

708 - Hi-Fi Ja i Ty/Franc Audio/Audiomica Laboratory. Po wejściu do tego pokoju większość zwiedzających łącznie ze mną zaliczała tzw. opad żuchwy. Tak zaadoptowanego akustycznie pomieszczenia jeszcze Audio Show nie widziało. Żeby było jeszcze ciekawiej elektronika z kolumnami kosztowała praktycznie tyle samo co ustroje akustyczne (po ok. 18 tys. Zł łącznie) a wartość akcesoriów antywibracyjnych i okablowania przekraczała drobne 46 tys. zł. Czyli totalne szaleństwo a zdrowy rozsądek zostaje przed drzwiami. Tyle teorii, bo praktyka pokazała, że w tym szaleństwie jest metoda. Nie było narzekania na słabą akustykę, kiepski prąd, plamy na słońcu i złośliwych recenzentów. Muzyka była najważniejsza, a to że efekt wizualny wydawał się mało realny do przeniesienia do normalnego użytkowego pomieszczenia, to już zupełnie inna bajka.
comp_6-Hi-Fi Ja i Ty.jpg comp_7-Hi-Fi Ja i Ty.jpg

710 – Sound Art. Zaprezentował odnowioną wersję Rocka, oraz prototypowy odtwarzacz CD, mogący śmiało stawać w szranki z amerykańskimi monstrami pod względem gabarytów. Niestety wzornictwo nadal pozostało mocno dyskusyjne, więc przed ewentualnym zakupem warto skonsultować się z Panią Domu, bo późniejsze konsultacje (tym razem z ortodontą, okulistą a przynajmniej lekarzem pierwszego kontaktu) mogą przebiegać w zdecydowanie mniej przyjaznej atmosferze.
comp_8-Sound Art.jpg comp_9-Sound Art.jpg comp_10-Sound Art.jpg

W 715 rozgościło się ukraińskie N-Audio. Spędziłem tam zdecydowanie więcej czasu niż planowałem z prostej przyczyny – dobrze mi się słuchało. Źródłem był odtwarzacz BluRay Hyunday dostarczający sygnał do firmowego (N-Audio) DACa a ten z kolei „karmił” lampowy preamp wyposażony w … gniazda głośnikowe. Żeby było ciekawiej na tym tor elektroniczny się kończył a preamp napędzał szerokopasmowe kolumny. Miałem okazję posłuchać dwóch największych modeli i czego jak czego, ale mocy nie brakowało (a preamp oddawał max. 2W na kanał!)
comp_11-N-Audio.jpg comp_12-N-Audio.jpg

716 to audiofilska legenda – Audio Note, niestety od paru lat te sławne i otaczane czcią systemy nie chcą na Audio Show zagrać, Tak też było w tym roku. Całość niby zestawiona OK., ale dźwiękowi brakowało werwy, namacalności, emocji. Podobne wrażenie mieli prawdopodobnie inni zwiedzający, gdyż zaglądali na chwilę i lecieli dalej. Widocznie nie znajdowali w słyszanym dźwięki niczego co skłoniło by ich do dłuższego odsłuchu.
comp_13-Audio Note.jpg comp_14-Audio Note.jpg

601 - DIY Audio, czyli to co Forumowiczom Audiostereo udało się w domowym zaciszu popełnić. A udało się całkiem sporo. Były i lampy i tranzystory, a kuliste kolumny nie dość, że wyglądały świetnie to grały tak, że dopchać się do pokoju graniczyło z niemożliwością.
comp_15-DIY Audio.jpg

607 – Fotopub z wielce ciekawym systemem lampowej elektroniki Opery (Consonance)  i głośnikami tubowymi. Czuć było drzemiący potencjał i tylko ograniczenia pomieszczenia jak i chroniczny brak czasu nie pozwoliły mi na dłuższą gościnę. Nie omieszkałem jednak rzucić okiem na prezentowane pod jedną ze ścian urocze maleństwa (również lampowe). Co prawda mocniejsza (4 W)wersja wyglądem przypominała radiobudzik z supermarketu o tyle już konwencjonalnie wyglądające 2W maleństwo wycenione na 1500 zł budziło we mnie ciepłe uczucia.
comp_16-Fotopub.jpg comp_17-Fotopub.jpg

608 – Emporium HiFi, czyli jedna z tegorocznych premier. A raczej trzy premiery, gdyż pod skrzydłami Emprium pojawiają się w Polsce takie marki jak Viva Audio, Music First i Funk Firm. Słowem kawał porządnego HiFi (z aspiracjami do High Endu). Reklamują się, że Viva Audio produkuje najbardziej muzykalne wzmacniacze na świecie. Trudni mi z tym polemizować, ale przyznać muszę, że na pewno niebrzydkie, mocne i … niestety nie najtańsze. Za to producent okazał się przesympatycznym człowiekiem gotowym z pasją opowiadać o interesujących rozmówców zawiłościach technicznych.
comp_18-Emporium HiFi.jpg comp_19-Emporium HiFi.jpg comp_20-Emporium HiFi.jpg comp_21-Emporium HiFi.jpg comp_22-Emporium HiFi.jpg

615 – T. AA Import AS. Czyli kolejna premiera. Tym razem mamy australijski pomysł na All In One ograniczone do pary kolumn Aktimate (w wersji Mini i Maxi). Ponieważ oba modele na wystawę jechały bezpośrednio z odsłuchów (a Maxi z testów) ode mnie miałem okazję porównać jak na ich brzmienie ,w porównaniu doi tego do czego zdążyłem się przyzwyczaić, wpływa hotelowa akustyka. Oczywiście przydały by się odpowiednie standy, ale nawet na zwykłym stole potrafiły zadziwić słuchaczy do tego stopnia, że dystrybutorzy kilkukrotnie musieli udowadniać, że ani pod stołem, ani za kanapą nie ma zakamuflowanego subwoofera.
comp_23-Aktimate.jpg comp_24-Aktimate.jpg

618 – Sklep muzyczny Jazzmen / Studio 16 Hz. Nieduże monitorki, chińska tania lampowa integra i niezbyt wyszukany CD jako transport dla StelDACa. Jednak dźwięk generowany przez taki system nie odstraszał, a że i głośność była utrzymana na humanitarnym poziomie można było w spokoju (i przy muzyce) kontemplować przecudnej urody „audiofilskie” witraże. Ech jakby tak zamówić sobie witrażową okładkę „Keeper of the seven keys” Helloweenów.
comp_25-Studio 16 Hz.jpg comp_26-Studio 16 Hz.jpg

501 – Ansae / Albedo / Audio Connect , czyli dobrze jak co roku. Nie dość, ze elektronika przednia to i na problemy z zasilaniem nie można było liczyć. Otoczki tajemniczości dodawały egzorcyzmy odczyniane przez prowadzących przed umieszczeniem płyty w odtwarzaczu. Przyłapany przez Malżonkę na podobnych gusłach (niestety z braku specjalistycznego sprzętu używałem suszarki Philipsa z funkcją jonizatora) musiałem się potem gęsto tłumaczyć, ale na wystawie Małzonki nie było i mogłem z zainteresowaniem obserwować wpływ voodoo na brzmienie systemu (oraz miny zwiedzających). Żarty żartami, ale właśnie w tym pokoju stał gramofon Systemdek 3D w najbardziej cieszącym mój zmysł estetyki kolorze  śliwkowo-burgundowym.
comp_27-Ansae.jpg comp_28-Ansae.jpg comp_29-Ansae.jpg

502 – Elins Audio – czyli polskie pre/power bez trudu dające sobie radę z Magnepanami.
comp_30-Elnis Audio.jpg

507 – Sophia Electric / Ardento. Lampy i odgrody w nader smakowitym połączeniu. Dźwięk angażujący, namacalny. Całe szczęcie nie było obiecywanego przez producenta w rozpisce „jazdy Harleyem Davidsonem bez kasku”, więc odgłos  „podrasowanego” tłumika nie obniżył mojego progu słyszalności do 8 kHz. W tym roku z reguły nie zaprzątałem sobie głowy takimi szczegółami jak ceny prezentowanych zestawów, więc i w tym przypadku nie wnikałem w zawiłości finansowe, jednak z takim dźwiękiem mógłbym żyć.
comp_31-Ardento.jpg comp_32-Ardento.jpg

508 – AutoTech / Voxativ. Pokój, do którego wracałem kilkukrotnie i dopiero w niedzielę dane mi było nacieszyć nie tylko oczy ale i uszy. Wcześniej kolumny(?) dopiero się wygrzewały a w powietrzu unosił się zapach świeżego plastiku. Bardzo ciekawy projekt wzorniczy połączony z wykonaniem na wysokim poziomie i po prostu dobrym dźwiękiem.
comp_33-AutoTech.jpg.JPG comp_34-AutoTech.jpg comp_35-Voxativ.jpg comp_36-Voxativ.jpg

515 – Audiothlon. Premierowy pokaz możliwości kolumn Equilibrium Eltheria z elektroniką Simaudio Moon (CD 750D + integra i7). Z przykrością stwierdzam, że nic nie utkwiło mi z tego pokoju w pamięci, a i w notatkach wrażeń jak na lekarstwo.
comp_37-Audiothlon.jpg comp_38-Audiothlon.jpg

516 – Audio Forte / Nell Audio. Elektronika Simaudio , Atolla i kolumny Magnepana. Całość prezentowała się całkiem harmonijnie a i powodów do narzekania na dźwięk zbytnich nie było. Ot mocny środek wystawowej stawki.
comp_39-Audio Forte.jpg

518 – Audio Consulting, czyli okazja do posłuchania kompaktowych rozmiarów elektroniki Isem Audio z kolumnami Audioplan Kontrast V. Firmowe okablowanie prezentowane było w puszkach do złudzenia przypominające te w jakich swoje druty dostarcza Lavardin.
comp_40-Audio Consulting.jpg comp_41-Audio Consulting.jpg

401 – Audio Solution. Zeszłoroczni debiutanci powrócili z dwoma nowymi modelami kolumn: Quasar iluminator i budżetowymi  (3900z) Pulsarami. Przez oba dni wystawy Illumionatory  napędzane były Baltlabem Epoca 3. Te dwie marki polubiły się brzmieniowo od samego początku i uważam, że taka współpraca powinna trwać nadal. Zresztą pochlebne opinie  wypowiadane przez zwiedzających to potwierdzały.
comp_42-Audio Solution.jpg comp_43-Audio Solution.jpg comp_44-Audio Solution.jpg

402 i 407 – Decibel i nieśmiertelny, a raczej zwyczajowo pośmiertny wystrój pokoi. Białe lilie, prosektoryjna zieleń oświetlenia i dalsze utwierdzanie zwiedzających, że czego jak czego ale kolumn to Naim nie powinien robić.
comp_45-Decibel.jpg.JPG comp_46-Decibel.jpg comp_47-Decibel.jpg

Audiom chyba też, bo dźwięk wydobywający się z tych niemieckich dziwolągów był nad wyraz karykaturalny. A to nie ładnie robić sobie za przeproszeniem „jaja” z pogrzebu. Chociaż  „Anielskiego orszaku” nie słyszałem, więc może to tylko takie coroczne „demo” przed jakąś większą uroczystością (np. końcem świata).
comp_48-Audiom.jpg comp_49-Audiom.jpg comp_50-Audiom.jpg.JPG

408 – Chillout Studio. Kolumny Acoustic Zen Adagio plus elektronika Luxmana to bardzo dobry pomysł na dźwięk z wysokiej półki. Tak angażującego i nasyconego brzmienia nie spodziewałem się po kolumnach wyprodukowanych przez … kablarzy. A tu proszę. Niespodzianka i to w dodatku wielce sympatyczna.
comp_51-Chillout Studio.jpg comp_52-Chillout Studio.jpg

410 – VEF Radiotehnika RRR. Dość oldschoolowo wyglądające kolumny z Łotwy i elektronika T+A dały w sumie dynamiczny i muzykalny dźwięk. Jeśli design przy zakupie nie jest głównym z kryteriów warto przynajmniej rzucić uchem na łotewskie produkty.
comp_53-VEF Radiotehnika RRR.jpg comp_54-VEF Radiotehnika RRR.jpg

415 – Nautilus. Przepiękne Dynaudio Special Twenty Five LE Mocca, zjawiskowy Transrotor Rondino a tłum bz taki, że posłuchanie czegokolwiek w ludzkich warunkach graniczyło z cudem.
comp_55-Nautilus.jpg comp_56-Nautilus.jpg comp_57-Nautilus.jpg

416 – Audiofast. W tym roku w Sobieskim zaprezentowano kolumny Usher Dancer Mini One DMD, lampową integrę Audio Research VSi60 wraz odtwarzaczem Reference CD8,a całość okablowano produktami Synergistic Research. Niestety cała para (a raczej kasa) poszła w gwizdek, gdyż sposób prezentacji skutecznie rozśmieszał i „wywiewał” z pokoju zwiedzających. Informacje typu „to jest bardzo drogi i bardzo dobry CD, który postawiliśmy na specjalnej platformie, tylko nie zdejmowaliśmy z niej folii, bo by się jeszcze porysowała” są niezwykle cenne. Kable głośnikowe też nie zostały odfoliowane, prawdopodobnie, żeby zwiedzający ich nie upaprali. Dobrze, że prelegentowi udało się uniknąć pakowania próżniowego, chociaż …
comp_58-Audiofast.jpg comp_59-Audiofast.jpg

418 – Audio Punkt. Tania elektronika Naima i RLS Calisto III pokazały jak można za stosunkowo niewielkie pieniądze złożyć fenomenalnie grające HiFi. Szkoda, że dystrybutor Naima w Polsce jeszcze się tego nie nauczył, a jest od kogo. Wystarczy przyjść, posiedzieć, posłuchać.
comp_60-Audio Punkt.jpg comp_61-Audio Punkt.jpg

301 – Hum Audio Devices / Idhos. Hedlund Horn  na Lowtherach i przepiękne lampowce zapewniły mi kilkanaście minut muzycznej uczty. Sympatyczni wystawcy, rzeczowe odpowiedzi i własny pomysł ma dobrze grający system.
comp_62-Hum Audio Devices.jpg comp_63-Hum Audio Devices.jpg

302 – Baltlab / Sundial. Końcówka mocy to nowość w ofercie Baltlaba, ale warto o niej pamiętać, bo z  kolumnami Sundial Supremus radziła sobie z dużą łatwością. Źródło w postaci Squeezboxa (całe szczęście podłączonego pod DACa) potraktuję jako ciekawostkę.
comp_64-Baltlab.jpg

307 – Audio Tech. Kolejne spotkanie z elektronika Sunaudio, tym razem napędzającą podłogówki A.D.A.M  Column Pasive, które grały o niebo lepiej od tego co dane mi było swojego czasu słyszeć z modelu Pencil. Czystość i świeżość średnicy i sopranów była godna pochwały. W końcu co dwie wstęgi to nie jedna.
comp_65-Audio Tech.jpg

308 – Morel. Po zeszłorocznej prezentacji, na której Fat Lady były zmuszane do mało akceptowalnych zachowań (przez elektronikę firmy, której nazwę pozwolę sobie przemilczeć), tym razem z Densenem grały dość angażująco i nie za głośno.  Moja uwagę przykuły jednak filigranowe monitorki Oktave Signature wycenione na około 10 000 zł.
comp_66-Morel.jpg comp_67-Morel.jpg comp_68-Morel.jpg comp_69-Morel.jpg

310 – Gigawatt / Audio Academy. O ile Audio Academy ostatnimi czasy ograniczyło się do promocji bardzo udanego modelu Phoebe III na tegorocznej wystawie prezentowało większy model Hyperion IV. Za to Gigawatt nowości miał pod dostatkiem. Kondycjoner PC-2 EVO i udoskonalone wersje przewodów zasilających LC-1 (MK2) i LC-2 (MK2) już miały swoich zwolenników, a i część zwiedzających skusiła się na zakup któregoś z nowych, lub już od dawna będących w katalogu produktów.  Sporym zainteresowaniem cieszyły się gniazda ścienne zdecydowanie solidniejsze od tych dostępnych na półkach budowlanych hipermarketów.
comp_70-Gigawatt.jpg comp_71-Gigawatt.jpg

315, 316 – Audio System. Nieduże Avalony Indra napędzane elektroniką Spectrala jednych zachwycały, innych pozostawiały obojętnymi i niestety zaliczam się do tej drugiej grupy. Doskonalę zdaję sobie sprawę, że kolumny mają potencjał, ale nie oczarują słuchacza w ciągu kilkuminutowego odsłuchu w zatłoczonym pokoju. W każdym bądź razie zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu niż słuchane wcześniej Symbole.
comp_72-Audio System.jpg

W drugim pokoju było zdecydowanie bardziej budżetowo. Nowe Creeki z serii Destiny 2 z niedużymi Eposami grały … powiedzmy, że słychać było różnicę w cenie obu audio systemowych systemów.
comp_73-Audio System.jpg

318 – Rafko. Fatman by TLA, kolumny Dali i dość niefortunne ustawienie sprzętu dało w rezultacie średni efekt.
comp_74-Rafko.jpg

322 – Endertec. Kolejna premiera na tegorocznej wystawie. Autorski serwer plików Audiopoint z funkcją multiroom i sterowaniem za pomocą telefonów komórkowych większości znanych marek (własna aplikacja sterująca). Pomysł ciekawy, ale i nienowy, choć cena wydaje się bardzo rozsądnie skalkulowana – 5 000zł. Co prawda prezentowane urządzenie nie miało (jeszcze) cyfrowych wyjść audio, ale kolejna wersja poza obsługą plików video już takowe posiadać powinna. Niezwykle sympatyczna para (a raczej 2 i pół) prezenterów  starała się sprostać karkołomnemu zadaniu pokazania zasad działania systemu multoroom w jednym pokoju z dwiema parami kolumn. Najważniejsze, że oboje byli kompetentni a na właściwą prezentację najlepiej było umówić się po wystawie.
comp_75-Endertec.jpg

201 – Proa Indyvidual. Premiera ciekawych kolumn opartych na przetwornikach Gorlicha połaczona z premierą płyty z własnego wydawnictwa Proa Records: Robert Kubiszyn "Before Sunrise". Oprócz tego zaprezentowano filigranowe modele Indyvidual Night de Luxe i Simplex Premium.
comp_76-Proa Indyvidual.jpg comp_77-Proa Indyvidual.jpg

202 – Studio van der Brug. Niesamowite (transparentne) kolumny Ferguson Hill FH 001 z elektroniką Shanling (CD-T2000 i końcówkami mocy SP 8000) wyglądały niezwykle futurystycznie, Niestety natężenia dźwięku do jakich zmuszano te zwiewne głośniki spowodowały, że w niedzielę jeden z nich ewidentnie wymagał opieki serwisanta.
comp_78-Studio van der Brug.jpg comp_79-Studio van der Brug.jpg

207 – Konsbud Audio ze ścianą … bynajmniej nie płaczu a słuchawek, które można było na spokojnie poprzymierzać i posłuchać co tam w trawie, znaczy się w muszlach gra.
comp_80-Konsbud Audio.jpg


208 – Polpak Audio z zestawem kina domowego. Załapałem się na koncert boskiego Justina, więc pokój nabity był do nieprzyzwoitości. Rzuciwszy okiem i uchem poszedłem dalej.

210 – Audio Center. Słowacka elektronika (lampowa) Canor (CD-2 VR+ i wzmacniacz TP-106 VR+) i kolumny Monitor Audio Platinum 200 stworzyły bardzo spójnie i przyjemnie grający system. Dźwięk był lekko przyciemniony, jednak odpowiednio dopalona średnica czarowała słuchaczy drzemiącymi w muzyce emocjami.
comp_81-Audio Center.jpg comp_82-Audio Center.jpg

215 – Salon Audio Video Q21 / Moje Audio. Jeden z najbardziej chwalonych systemów tegorocznej wystawy – filigranowe monitory Xavian XN 270 Evoluzione , odtwarzacz Abbingdon Music Research AMR CD777, pre Manley Jumbo Shrimp i monobloki Manley Mahi.  Był to ewidentny dowód na to, że w Sobieskim największą szansę powodzenia mają nieduże podłogówki, lub monitory.
comp_83-Q21.jpg

216 – Moje Audio. Kolejny świetnie grający system. Źródłem był dzielony Reymio (CDT777 + DAP999EX), pre-power Lavardin (C62 + AP150) i francuskie kolumny Lecontoure Stabile 210. Okablowanie to oczywiście Harmonix (cyfrowy) i Lavardin. Razem dało to fantastycznie homogeniczny i muzykalny przekaz przykuwający słuchaczy do hotelowych krzeseł i kanapy na długie minuty. Im lepsza była jakość nagrania, tym lepiej się słuchało i tym bliżej byliśmy załapania upragnionego króliczka. Zdaję sobie sprawę, że system nie należał do tanich, jednak akurat w tym przypadku słychać było kosztujące go pieniądze i harmonię jaką udało się uzyskać składając poszczególne elementy toru w nierozerwalną całość. To nie był system składany według idei pokazania tego co dystrybutor ma najlepszego / najdroższego w ofercie i wepchnięcie do jednego pokoju. To był w pełni świadomy wybór wypracowany podczas wielu odsłuchów i zbierania opinii od swoich klientów.
comp_84-Moje Audio.jpg comp_85-Moje Audio.jpg comp_86-Moje Audio.jpg comp_87-Moje Audio.jpg

218 – JAG Electronics. W tym roku do wzmacniacza 300B dołączył przetwornik cyfrowo analogowy. W sobotę trudno było w spokoju posłuchać, za to w niedzielę, w porze obiadowej była już odpowiednia atmosfera do zamienienia paru zdań z konstruktorem i skupieniu się na brzmieniu systemu. Akurat grały kolumny oparte na przetwornikach Goodmansa i szkoda, że coraz rzadziej można usłyszeć taką szkołę brzmienia.
comp_88-JAG.jpg comp_89-JAG.jpg

Galeria I – Audiofast. Kolumny Magico Q5, monofoniczne końcówki mocy MX-R, pre Audio Research 40th Anniversary Reference I serwer muzyczny Musa. Duży amerykański dźwięk dla dużych chłopców.
comp_90-Audiofast.jpg comp_91-Audiofast.jpg

Galeria II i III – Audio System. Mroczne i czarne „cebule” MBLa (model 101E mk2) zasilane firmowymi monoblokami 9008 z pre 6010 i dzielonym źródłem cyfrowym 1521/1511.
comp_92-Audio System.jpg comp_93-Audio System.jpg

Tuż obok przycupnął „skromniejszy” system Burmestera kolumnami B80 i elektroniką z serii Top Line: odtwarzacza z napędem paskowym 089, pre 088, końcówki 911MK3.
comp_94-Audio System.jpg

Wilanów I – Voice. Strzeliste Magellany Grand Concert, masywna elektronika Balanced Audio Technology I gramofon EAT Forte. Całe szczęście dźwięki reprodukowane przez ten zestaw układały się w muzyczny spektakl, bez spodziewanych przerysowań i zbędnej gigantomanii.
comp_95-Voice.jpg

Wilanów II – Trimex. Kolumny Focal Stella Utopia EM, wzmacniacz Unison Research Absolute 845 i odtwarzacz Lyngdorf. Chociaż natężenie dźwięku mieściło się w granicach rozsądku, to odłażąca z kolumn folia ochronna już niekoniecznie.
comp_96-Trimex.jpg

Hall 1 – Audio Tech. Już w zeszłym roku poobtłukiwane główki straszyły zwiedzających, a upływający czas nie obchodzi się z nimi zbyt łaskawie.
comp_97-Audio Tech.jpg

Belweder I – PolPak Poland. Kolumny Mistral i jubileuszowa Elektronika Xindaka na 20lecie firmy w mało sprzyjających warunkach akustycznych nie dość, że grała naprawdę sensownie, to i zbierała nader pochlebne opinie od słuchaczy. Niestety załapałem się zarówno w sobotę jak i niedzielę jedynie na prezentacje mistrali BOW-A5, ale SAG-500 i tak będę chciał posłuchać. Podobieństwa w wyglądzie do „pralek” Bowesa są aż nadto oczywiste, więc warto nausznie się przekonać jak małym azjatyckim rączkom poszło kopiowanie dźwięku.
comp_98-PolPak Poland.jpg comp_99-PolPak Poland.jpg

Belweder II – Avance / BEA Polska. Już przy wejściu zrobiło mi się cieplej na sercu.
comp_100-Avance.jpg

A potem określenie „rozmiar azjatycki” nabrał zupełnie innego … wymiaru. Widocznie sytuacja lokalowa w Azji uległa drastycznej poprawie, bo takie monstra do standardowego pokoju w bloku raczej nie wejdą.
comp_101-Avance.jpg comp_102-Avance.jpg comp_103-Avance.jpg

Arkadia I – C4i Consultants for Industry.
comp_104-C4i.jpg

Arkadia II I III – Audio Center. Elektronika Arcama (AVR600 + Blu-ray BPD100 + rDAC) z białym zestawem kolumn Monitor Audio z serii Silver (RX8, RX2, RX LCR ii RXw12)
comp_105-Audio Center.jpg

Arkadia IV-V – Audio System. Oczywiście WLMy (których teoretycznie być nie miało) i elektronika Trafomatica (pod szyldem WLM) i Cary Audio.
comp_106-Audio System.jpg

Na tym kończę relację z Sobieskiego, a lada dzień powinna pojawić się część druga z hoteli Kyriad i Bristol.


tekst i zdjęcia: Marcin Olszewski


34 komentarzy


Elberoth
13.11.2010 01:16
Chciałbym móc powiedzieć, że tak dużej jak rok temu (ok 30-40m) kolejki nie było ponieważ dokonaliśmy kilku usprawnień w systemie sprzedaży biletów (na sobotę rano postawiliśmy w kasie aż 3 osoby, zapewniliśmy na start 4x większy zapas monet i banknotów do szybkiego wydawania reszty, postemplowaliśmy zawczasu bilety, wreszcie nie czekaliśmy do punkt 10 z otwarciem kasy, tylko zaczęliśmy wpuszczać ludzi już 15 minut wcześniej aby nie stali na deszczu), ale obawiam się, że po prostu kolejka przegrała z ulewą. Mało komu chciało się po prostu stać na deszczu, tylko po to aby punkt 10.00 wejść do Sobieskiego, skoro wystarczyło przejść 100m na drugą stronę ulicy, aby wejść bez kolejki do Kyriada ... a jeżeli już trzeba by było poczekać, to wewnątrz hotelu, pod dachem. To samo dotyczyło Bristolu. Kalkulacja była więc prosta :-)

Co nie znaczy oczywiście, że w przyszłym roku nasze tegoroczne usprawnienia w sprzedaży biletów zarzucimy.
 • Zgłoś
Świetny sprzęt, oglądam zdjęcia drugi raz i nie mogę się napatrzeć, szkoda że zawsze gdy coś ciekawego się dzieje to na drugim końcu Polski

Podobno nie ma głupich pytań… http://www.audiostereo.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=158439 Do czego służy to srebrno-szare urządzenie znajdujące się z prawej strony stolika, między płytami? Widziałem je już wcześniej, ale nie potrafię dojść do czego służy, wygrzewacz do płyt? :)
 • Zgłoś

studernote
13.11.2010 08:00

Wyświetl postUżytkownik vcore dnia 13.11.2010 - 02:37 napisał

Świetny sprzęt, oglądam zdjęcia drugi raz i nie mogę się napatrzeć, szkoda że zawsze gdy coś ciekawego się dzieje to na drugim końcu Polski

Podobno nie ma głupich pytań… http://www.audiostereo.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=158439 Do czego służy to srebrno-szare urządzenie znajdujące się z prawej strony stolika, między płytami? Widziałem je już wcześniej, ale nie potrafię dojść do czego służy, wygrzewacz do płyt? :)

Witaj,jest to DeMAG  urządzenie służące do usuwania interferencji magnetycznych powstających w czasie odtwarzania płyt, korzystania z kabli połączeniowych (sygnałowych, głośnikowych i zasilających).
 • Zgłoś
Pokój 502 to Elins Audio :)
Myślę, że rzeczywiście nasze wzmacniacze nie miały kompleksów, odwiedzający nasz pokój goście uporczywie szukali subwooferów i zaglądali za kolumny. Padały nawet kategoryczne stwierdzenia: "Magnepany nie mają takiego basu".
 • Zgłoś
Literówka w nazwie poprawiona.
 • Zgłoś
Dzięki za profesjonalną jak zawsze relacje,a pod Sobieskiego to kolega nie zdążył żółta kartka.
 • Zgłoś
Elberoth, w organizacji imprezy pozostał problem o którym już wspominałem kiedyś czyli:
Jadę do Bristolu, tam kupuję bilet, zwiedzam, następnie jadę do Sobieskiego, parkuje w garażu podziemnym
wsiadam do windy i niestety nie mogę wejść od strony wind i recepcji bo nie mam jakiejś pieczątki!!!
Trzeba wyjść z hotelu do innego wejścia, czyli wrócić się do garażu podziemnego po parasol i kurtkę!!!
To kuriozalne rozwiązanie, samie ochroniarze przyznali że to głupota.

Elberoth, miało być inaczej, znowu było po staremu.
Czy za rok będzie podobnie?
 • Zgłoś

Andrev1991
13.11.2010 17:15
szkoda słów... pięknie.
Wielki plus za recenzję. Miałem jechać na to show z drugiego końca polski ale się nie udało... Po Twoich zdjęciach wiem że za rok to pewniak ;)
 • Zgłoś
Franca przemówiła w końcu ludzkim głosem.
P.S. Ciężko było mi to napisać.
 • Zgłoś
Bardzo dobra relacja, nie ustrzegłeś się paru błędów. No i nie zgadzam się z niektórymi opiniami. No ale każdy ma własne zdanie :) Swoje fotki też można wrzucać?
 • Zgłoś

jozwa maryn
13.11.2010 19:11
Dużo pracy, dzięki Frantzowi mamy coś w rodzaju przewodnika po wystawie, dzięki za tę solidną robotę. Przy okazji, patrząc na sprzęt Morela tak myślę sobie głośno pod nosem: głośniki tej firmy traktowane są zwykle jako dobry ekwiwalent Dynaudio, zwłaszcza od momentu, gdy Duńczycy przestali sprzedawać przetworniki. Jednak biorąc pod uwagę ceny gotowych zestawów zastanawiam się, czy polityka firmy oferowania DROŻSZEGO ekwiwalentu Dynaudio jest aby na pewno rozsądna.
 • Zgłoś
<Podejżewam, że jakby sterowanie przerzucić z ordynarnej klawiatury>
jak jozwa sprawdzał ? stylu nie komentuje bo szanuje naklad pracy :)

mała uwaga-trzymanie kabli w celofanie jest praktykowane przez wielu uznanych audiofili ;)podobno tak jest lepiej
 • Zgłoś
Ktoś może wie, czy Martin z WLM przywiózł ze sobą ten stacjonarny komputer plus duży monitor, czy podpiął się pod pierwszy lepszy grzecznościowo użyczony na czas AS?
 • Zgłoś
Z tego co pamiętam, to w sali z WLMami stał sporych rozmiarów blaszak
 • Zgłoś

ryszard rwie serce
14.11.2010 02:07

Wyświetl postUżytkownik Andrev1991 dnia 13.11.2010 - 17:15 napisał

szkoda słów... pięknie.
Wielki plus za recenzję. Miałem jechać na to show z drugiego końca polski ale się nie udało... Po Twoich zdjęciach wiem że za rok to pewniak ;)

Nie rozumiem gdzie jest drugi koniec Polski jeżeli pierwszym jest Warszawa jakich map się używa - z czasów Kongresówki ? Przepraszam z góry za sarkazm ale sam przyjechałem z Gdynii i proszę mi wierzyć nie było to wielkie logistyczne wyzwanie.
 • Zgłoś
Jedna uwaga krytyczna - pod adresem organizatorów.
Czy naprawdę nie da rady uaktualniać działu, nomen omen - aktualności?
Piję do nieobecności AkustyK-a na wystawie.
Przed samym wyjazdem z domu na wystawę (niedziela, ok 11 przed południem) - sprawdzałem tutaj:
http://www.audioshow.com.pl/lista_wystawcow1.html

Nie tylko nie było słowa o nieobecności firmy (a to chyba nie jedyna, której nie było?), NADAL nie ma :)
To nie jest wielki zarzut, brak jednego wystawcy to nie jest wielki problem na takiej wystawie (jeśli już, to problem wystawcy).
Ale ja akurat poczułem zawód, że dowiaduję się o tym od dziewczyn w kasie, a nie z "aktualności" serwisu wystawowego.

Proponuję dział "Aktualności" przemianować na "stare dzieje" i będzie w porządku :)

Jancio
 • Zgłoś

Wojtek76
14.11.2010 09:10
ryszard rwie serce badz wyrozumialy. Nie kazdy ma auto, nie zawsze sa dobre polczenia. Jak ktos mieszka w malej miejscowosci to wcale nie jest tak latwo jak sieTobie wydaje.

Fajne streszczenie Hotelu Sobieski plus extra foto;)
 • Zgłoś

Robertus
14.11.2010 11:25
Bardzo fajna relacja plus fotki.

Jednak w Sobieskim przesiadywałem kilka godzin, by posłuchać po trochu niemal każdego systemu i co do niektórych opini mam odmienne zdania.
 • Zgłoś
Robertus - w Sobieskim w tym roku spędziłem przynajmniej 10 godzin a i tak uważam, że to zbyt mało, żeby na każdy z grających tam systemów poświęcić odpowiednią ilość czasu. Zamieszczona tutaj relacja jest zbiorem moich prywatnych obserwacji, które mogą diametralnie różnić się od tego jak dane systemy były odbierane przez innych zwiedzających.
 • Zgłoś
"318 – Rafko. Fatman by TLA, kolumny Dali i dość niefortunne ustawienie sprzętu dało w rezultacie średni efekt."


Troszeczkę rzetelności by nie zaszkodziło,a prawda taka,że wpadłeś na moment do 318,pstryknąłeś fotkę i nawet nie usiadłeś by posłuchać wspomnianego systemu.
 • Zgłoś
Faktycznie zajmując się stworzeniem materiału fotograficznego nie można rzetelnie ocenić danego systemu. Tym bardziej dziwnym i nieobiektywnym jest fakt, że też bylem świadkiem wejścia, zrobienia zdjęcia i wypadu.
A systemik grał przyjemnie i za tę kwotę bardzo rozsądny wybór.
 • Zgłoś
Tam gdzie grało coś do czego warto było wracać wracałem w sobotę wieczorem, lub już na spokojnie w niedzielę. Tak jak napisałem - relacja jest subiektywna i jeśli miałem do wyboru posiedzieć i spokojnie posłuchać systemu, który od pierwszego rzutu ucha grał interesująco to wybierałem taką możliwość, zamiast doszukiwania się głęboko ukrytych walorów tam, gdzie ich na początku nie odnalazłem.
Rozumiem rozgoryczenie osób, którym potraktowane przeze mnie po macoszemu systemy się podobały, ale zawsze z chęcią przeczytam / wysłucham ich racji. Wszelkiego rodzaju polemika jest jak najbardziej wskazana.
 • Zgłoś

mate_ous
15.11.2010 10:51
Mógłby mi ktoś przypomnieć na jakich klockach grał sprzęt Naim'a w pokoju Audiopunktu 418? Szukałem w przewodniku, ale takiej informacji firma nie podała.
 • Zgłoś
O ile pamięć mnie nie myli to na Naim 5i + CD 5x, ale mogę się mylić
 • Zgłoś

rock&roll
15.11.2010 12:24
CD5 XS & Nait 5 XS
 • Zgłoś

mate_ous
15.11.2010 12:36
Dzięki !
 • Zgłoś

Marek Lacki
15.11.2010 15:04

Wyświetl postUżytkownik Fr@ntz dnia 13.11.2010 - 00:47 napisał


Tuż obok przycupnął „skromniejszy” system Burmestera kolumnami B50 i elektroniką z serii Top Line: odtwarzacza z napędem paskowym 089, pre 088, końcówki 911MK3.
Załącznik comp_94-Audio System.jpg


tekst i zdjęcia: Marcin Olszewski

Te kolumny to były akurat B80, a nie B50.
 • Zgłoś
Dzięki za czujność - już poprawiłem.
 • Zgłoś

jozwa maryn
16.11.2010 08:35
Mówił mi kolega z Audiopunktu, że wpadli do nich faceci od Naima i doznali szoku poznawczego :-) "Tak, polskie kolumny. Owszem, na każdym Show zestawiamy Naima z kolumnami RLS, bo tak gra najlepiej. A o co chodzi?"
 • Zgłoś
Ciekawe, czy po AS Pan Jerzy miał telefon z propozycją "konsultacji", lub ofertą współpracy ;-)
 • Zgłoś
You do not have permission to leave comments on this artykułZobacz też

Test wzmacniacza Air Tight ATM-1s

Roth Audio Oli 4 – recenzje konkursowe naszych użytkowników

Wzmacniacz zintegrowany Sugden Mystro

Moon 600i

iFi iDSD LE (Light Edition)

Wyszukaj Artykuł

Przystępując do Klubu zyskujesz:

 • Dostęp do dodatkowych artykułów i testów sprzętu
 • Promowanie zamieszczonych ogłoszeń sprzedaży lub kupna
 • Zniżki na zakupy w sklepach partnerskich
 • Kartę członkowską Klubu
 • Możliwość udziału w cyklicznych spotkaniach klubowiczów:
  • spotkania ze specjalistami z branży audio
  • spotkania z innymi audiofilami
  • darmowy catering
 • Przypisanie do grupy "Klubowicz" na forum, a co za tym idzie:
  • większą skrzynkę na wiadomości PW
  • możliwość edycji własnych postów przez 30 minut od publikacji
  • większe limity na umieszczane załączniki
  • większe limity w zakładce Galeria
  • większe limity w zakładce Blogi
  • możliwość tworzenia blogów prywatnych i tylko dla przyjaciół

Najnowsze komentarze

Klub.AudioStereo.pl - Artykuły, porady, felietony, konkursy, recenzje audio, testy sprzętu i wiele innych ciekawych informacji.
Nasza strona internetowa wykorzystuje cookies (pol.: ciasteczka)

Na naszej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej - więcej o tym w Naszej polityce prywatności. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia.

Akceptuję   Zmiana ustawień